Ako chrániť bicykel

Ochrana bicykla pred nepriaznivým vplyvom počasia, ale aj voči mechanickému poškodeniu by mala patriť medzi základnú údržbu. Ak nie je bicykel dostatočne chránený, môže to viesť k zníženiu životnosti jednotlivých komponentov alebo k estetickým poškodeniam(najmä na ráme).

Základom ochrany bicykla je pravidelné čistenie všetkých mechanických častí (vrátane reťaze) po každom výjazde a patričné použitie mazadiel(vazelína, silikónový olej, WD40). Nikdy nejazdite „nasucho“.

Vždy používajte len prostriedky, pri ktorých viete, že sú vhodné na daný účel. Pri neznámych alebo nevhodných prostriedkoch môže ich pôsobením nastať agresívna reakcia s následným poškodením, príp. sa toto poškodenie prejaví časom. Prostriedok, ktorý je presne určený na bicykel je preto najvhodnejším riešením.

Dôležitá je aj ochrana rámu. Najčastejšie sa používa neoprénový kryt reťaze, ktorý zabraňuje tvorbe škrabancov, ale aj ochrana spodnej rámovej trubky. Škrabance a ošúchanú farbu môžeme časom spozorovať aj na miestach, kde sa bowdeny (hadičky bŕzd, riadenia) dotýkajú rámu(môžu sa dotýkať aj vidlice). Ľahko tomu zamedzíte použitím nálepiek, ktoré na týchto miestach umiestime na rám(na vidlicu) pod bowden. Výhodou týchto ochrán a nálepiek je, že je ich možné dostať v rôznych farebných a materiálových prevedeniach, aby sa k vášmu bicyklu čo najviac hodili, príp. neboli vôbec viditeľné(priesvitné nálepky).

Najčastejšie využívanou ochranou pred nepriaznivým počasím sú blatníky. Môžete ich nájsť nielen v dlhej, ale aj v čoraz obľúbenejšej skrátenej verzii. Väčšina modelov sa môže pochváliť rýchloúchytom, kedy ich behom pár sekúnd ľahko nasadíte, ale aj vysadíte na sedlovku alebo vidlicu.

Aby ste čo najlepšie ochránili svoj bicykel, možné je zakúpiť tiež neoprénovú ochranu na vidlicu či tlmič. Budete mať istotu, že sa vám špina a blato do vidlice(tlmiča) nedostane a dlhšie zostane jej chod v čo najlepšom poriadku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *