Ako na efektívny tréning

Cyklistika je šport, pri ktorom máme možnosť precvičiť si svaly dolných končatín, ale i zlepšiť si kondíciu a vytrvalosť. Pomáha nám upevniť si zdravie, ochraňovať srdce a zvyšovať ochranu a prevenciu pred rôznymi (čoraz častejšie i civilizačnými) chorobami.

Ak sa jej venujeme pravidelne a tvorí základ nášho fyzického tréningu, už za pár mesiacov môžeme spozorovať na našom tele zmeny v podobe zlepšenej kondície či zväčšenej sily v nohách, ako aj zlepšenej fyzickej kondície svalov.

Mnohí začínajúci cyklisti majú veľké očakávania ohľadom progresu svojho tréningu. Aj po niekoľkých mesiacoch venovania sa cyklistike zanevrú na tento šport a odložia bicykel na dlhšiu dobu, pretože nepostrehli žiadne výrazné výsledky na svojom tele a žiadne zlepšenie kondície, aj keď majú „v nohách“ aj stovky kilometrov. Pokojne sa môže stať, že aj po absolvovaní veľkého množstva výjazdov pri každom vyššom stúpaní nestačia s dychom a idú „vypustiť dušu“ rovnako, ako pri prvom výjazde.

Takýto problém nie je vôbec ojedinelý a môže postihnúť množstvo jazdcov. Skrýva sa za ním nesprávny prístup ku tréningu, ktorého efektivita sa míňa účinku. Nesprávne zvolené tempo jazdy, ktoré je úzko späté so správnym používaním prešmykača a prehadzovača, ale i zle nastavený posed jazdca, môžu spôsobiť nerovnomerné a neefektívne zaťažovanie svalov, prípadne neprecvičenie tých svalových partií, ktoré by sa precvičiť mali. V mnohých prípadoch to môže vyústiť až k bolestiam jednotlivých častí tela, najčastejšie kolien alebo chrbta.

Vďaka týmto faktorom je potrebné pripraviť náš bicykel ale aj seba tak, aby nám náš tréning neprinášal bolesť alebo regresiu, ale aby nám pomáhal dosahovať naše ciele a premieňal naše snaženie na viditeľné výsledky, ktoré budú na našom tele naozaj viditeľné. Len v takomto prípade bude mať náš tréning skutočný zmysel.

Ako na efektívny tréning – kondícia

Kondícia patrí medzi hlavné prvky, ktoré je možné neustále v cyklistike zlepšovať. Bez nej by sme nezvládli výjazdy dlhé niekoľko desiatok kilometrov, ale ani cyklistické maratóny.

Základom pre tréning kondície je určenie správneho tempa jazdy. Pokiaľ by bolo tempo našej jazdy príliš nízke, na náš organizmus by takáto záťaž nemala takmer žiadny vplyv a nezaznamenali by sme žiadny progres. V opačnom prípade, pokiaľ si latku tempa zvolíme príliš vysoko, nášmu organizmu spôsobíme priveľkú záťaž a zbytočne rýchlo sa unavíme, čo bude mať za následok nielenže zvýšenú potrebnú dobu regenerácie, ale takisto sa tréning minie účinku.

Správne dodržiavanie vhodného tempa a s ním spojenej tepovej frekvencie je veľmi dôležité. Najmä skúsenejším jazdcom, ale aj jazdcom začiatočníkom, sa odporúča absolvovať záťažový test v niektorom zo zdravotníckych zariadení.

Pomocou spirometrického a spiroergometrického vyšetrenia vám odborník dokáže určiť vhodnú zónu tepovej frekvencie, ktorú by ste mali počas svojho tréningu dodržiavať. Aj keď dané vyšetrenie stojí niekoľko desiatok eur (záleží od výberu zariadenia), rozhodne sa ho oplatí absolvovať. Takýmto spôsobom docielite čo najvyššiu efektivitu pri budovaní si svojej kondičky.

Aby sme mohli neustále sledovať tepovú frekvenciu, potrebujeme vhodný nástroj, ktorý by nám to mohol umožniť. Veľmi využívanými pre tento účel sú pulzmetre. Pomocou hrudného pásu, v ktorom je meracie zariadenie, dokážete bez problémov zistiť vašu aktuálnu tepovú frekvenciu a udržovať potrebné tempo tréningu.

Ak by ste spodnú alebo vrchnú hodnotu optimálnej tepovej zóny prekročili, akustický signál vás na danú skutočnosť okamžite upozorní. Takýmto spôsobom sa efektivita vášho tréningu výrazne zvýši, čo sa značnou mierou prejaví na vašich výsledkoch a celkovom progrese.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *