Ako odmietnuť alkohol a ponuky na pitie

Odmietnutie ponúk na pitie alkoholu môže byť niekedy veľmi ťažké. Odmietnuť piť alkohol sa môže hodiť ako zaprisahanému abstinentovi, liečenému alkoholikovi, ktorý práve dokončil liečbu alebo je uprostred nej a aj človekovi, ktorý má kvôli pitiu problémy či už napr. zdravotné, vzťahové alebo pracovné. Aké existujú spôsoby ako slušne alkohol odmietnuť, nenechať sa presvediť a nepiť?

Rozpoznanie rizikových situácií a vyhnutie sa im

Rozpoznanie

Je dôležité už to, že rozpoznáte nejaký \“večierok\“ alebo \“oslavu\“ ako riziko. Môžete sa danej situácií vyhnúť alebo na jej zvládnutie sa pripraviť.

Vyhnutie sa

Je to jednoduché: Rizikovej situácií, kedy by vám niekto alkohol ponúkal, sa vyhnete. Súvisí to so zdravým životným štýlom, aktivitami nezlučiteľnými s alkoholom a s vyhýbaním sa nevhodnej spoločnosti. Do nebezpečnej situácie sa tak väčšinou ani nedostanete.

Rýchle odmietnutie

Rýchle spôsoby odmietania vychádzajú z predpokladu, že s ľuďmi, ktorí vás ohrozujú, nemá zmysel strácať čas. Nebezpečnú situáciu rýchlo ukončíte. Je to vhodné hlavne tam, kde vám na ponúkajúcom príliš nezáleží.

Nevidím, nepočujem alebo ignorovanie ponuky
Ponúkajúceho ignorujete. Je akoby priehľadný, nemusíte sa na neho ani pozrieť, idete rýchlo preč. (vhodná rýchlosť je 5 km za hodinu alebo vyššia.)

Odmietnutie gestom
Najčastejšie sa bude jednať o zavrtenie hlavou alebo odmietavý pohyb rukou. Takýmto gestom ponuku rýchlo a ľahko zavrhnete, hlavne vždy si stojte za svojím názorom.

Jednoducho poviete NIE! (alebo o niečo zdvorilejšie \“Nechcem!\“): Aj týmto spôsobom situáciu rýchlo ukončíte. K základným právam človeka patrí určité veci bez vysvetlenia odmietnuť. \“NIE\“ môžete zosilniť zavrtením hlavy a klesajúcou hlasovou intonáciou. Hlavne vo forme \“nechcem\“ je to častý spôsob odmietania.

Zdvorilé odmietnutie
Zdvorilé spôsoby odmietania sú vhodné hlavne u ľudí, na ktorých vám záleží a s ktorými si chcete udržať dobré vzťahy.
Odmietnutie s vysvetlením: To použijete, ak chcete tomu, kto ponúka, povedať, že odmietate alkohol, ale nie jeho osobu. Príklad: \“Nie, doktor mi to zakázal a nerobí mi to dobre.\“
Ponúknutie lepšie možnosti: Ponúkate nejakú lepšiu možnosť, napr. kávu, pozvanie domov miesto sedenia v krčme, alebo do kina, divadla a pod.

Zavedenie reči inam: Opäť celkom jednoduché. Krátko odmietnete a začnete sa baviť o niečom, čo by mohlo zaujímať, človeka s ktorým sa bavíte.

Odmietnutie s odložením
Ľudia ho používajú pomerne často. Niekedy sa tým myslí skutočné odloženie ( \“Nie, dnes to nejde, som tu autom.\“). Inokedy sa odmietnutie s odložením používa vo význame zdvorilého nie ( \“Nie, niekedy inokedy.\“). Tento spôsob odmietnutia sa neodporúčam, najmä tam, kde by bolo lepšie odmietnuť raz a navždy.

Dôrazné odmietnutie
Existujú aj silnejšie spôsoby odmietania a ak silnejšie spôsoby presviedčania a ponúkania alkoholu.
Pokazená gramofónová platňa: Pokazená gramofónová platňa môže dookola opakovať jednu vetu. Vôbec pri tom nemusíte počúvať, čo vám druhý hovorí. Príklad:
\“Poď na jedno.\“
\“Nechcem!\“
\“Predsa by si sa nebál ženy?\“
\“Nechcem!\“
\“Dáme jedno a pôjdeme domov.\“
\“Nechcem!\“

Odmietnutie protiútokom

Namiesto ospravedlňovania sa a vysvetľovania, poviete druhému, čo sa vám na jeho správaní nepáči alebo mu uštedríte nejakú dobrú radu, napr. \“Staraj sa o seba!\“.

Odmietnutie raz a navždy:

Používa sa hlavne vtedy, ak chcete predísť tomu, aby vám dotyčný ponúkal alkohol v budúcnosti. Je teda veľmi užitočné u ľudí s ktorými prichádzate často do styku (spolupracovníci, susedia, príbuzní a pod.) Príklady:
\“Nie vďaka, odkedy som s pitím prestal, cítim sa oveľa lepšie.\“
\“Nechcem, s pitím som skončil, nerobilo mi to dobre.\“

Odmietnutie ako pomoc

Týmto odmietnutím chráni človek vlastné zdravie a aj zdravie ponúkajúceho. Príklad:
\“Ja už nepijem, a ty by si s tým mohol tiež prestať, kým je ešte čas.\“
Odmietnutie ako pomoc sa má používať len tam, kde to má zmysel a kde je to vhodné. Treba podotknúť, že veľa pacientov na protialkoholickom liečení sa do liečby dostali po tom, ako im liečbu odporučil nejaký bývalí úspešný pacient.

Poznámka: Ak by ste museli hovoriť s ľuďmi, ktorí sú pod vplyvom alkoholu, buďte opatrní. Alkohol zvyšuje agresivitu a podstatným spôsobom sa podieľa na násilných trestných činoch (býva zisťovaný v tele páchateľov i obetí).

S opitým človekom hovorte skôr tichým a pokojným hlasom. Tón hlasu je často dôležitejší než to, čo hovoríte. udržujte tiež bezpečnú vzdialenosť, a pokiaľ to ide a je to nutné, rýchlo odíďte (opitý vás nedobehne).
Zapamätajte si, že silný je len ten, kto dokáže odmietnuť. Ak dokážete odmietnúť budete si sami seba viac vážiť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *