Ako sa starať o svoju vidlicu

Vidlica bicykla patrí medzi komponenty, ktoré sú najviac namáhané. Musí znášať vysoký tlak, ktorý na ňu jazdec vyvíja najmä pri zjazdoch a jazde na nerovnom povrchu. Aby bol jej chod neustále plynulý a rovnaký počas niekoľkých rokov, je potrebné sa o ňu patrične starať.

Po každom výjazde je dobré vyčistiť vidlicu od prachu a nečistôt, najmä v oblasti vonkajších nôh. Každá vidlica má na nohách samostatnú ochranu pred nečistotami, ktorá zabraňuje prieniku špiny do vnútra vidlice, drobné nečistoty sa však aj tak môžu dostať dnu. Tie dokážeme ľahko vyčistiť tak, ak na vonkajšie nohy vidlice nastriekame menšie množstvo silikónového oleja (chráni a predlžuje životnosť gumových tesnení).

Vidlicu stlačíme čo najviac ako sa nám bude dať tak, aby vonkajšie nohy boli čo najviac vo vnútri vo vidlici. Nečistoty sa na olej prilepia a stačí ich potom len zotrieť z povrchu vonkajších nôh.

Samotná údržba však nestačí a z času na čas je potrebné svojej vidlici dopriať prehliadku (optimálne raz za rok) v autorizovanom servise, kde vám vidlicu kompletne rozložia, zistia jej stav a opotrebenie dôležitých častí, tesnení, vymenia olej(len na niektorých typoch vidlíc) a určia, či je schopná ďalšej prevádzky.

Cena takejto prehliadky sa môže pohybovať aj niekoľkých desiatkach eur(záleží od značky vidlice), avšak patrične na nej závisí vaša bezpečnosť a odzrkadlí sa to aj na vašej radosti z jazdy. Zručnejší cyklisti si to dokážu spraviť sami aj doma, avšak odporúča sa nechať tento krok na odborníkov, najmä ak ste to predtým nikdy nerobili. Ak je vidlica príliš opotrebená, alebo je jej niektorá súčasť narušená, môže dôjsť k jej zlomeniu, ohnutiu, čo môže spôsobiť poranenia. Vo vysokých rýchlostiach pri zjazde v lese by mohli byť tieto zranenia aj veľmi vážne.

Majitelia vzduchových vidlíc by mali mať svoje vidlice nafúkané na odporúčaný tlak, ktorý sa odvodzuje od hmotnosti jazdca. Pri nedodržaní optimálneho tlaku môže takisto dôjsť k poškodeniu vidlice či zhoršenie kvality jazdy. Vzduchové vidlice sa dofukujú špeciálnymi pumpami (obyčajná cyklistická vám nepostačí), ktoré vydržia vysoký tlak vzduchu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *