Ako sa udržiavať vo forme aj mimo sezóny

Pre väčšinu cyklistov predstavuje zima obdobie, kedy sa musia svojho koníčka na určitý čas „zbaviť“. Nájdu sa aj „odvážlivci“, ktorí napriek tomu v zime jazdia naďalej, avšak ich množstvo nie je veľmi veľké. Jazdenie v zime kladie omnoho väčší dôraz na bezpečnosť a vďaka premenlivému počasiu aj na komfort jazdy.

Dostať sa po zime znova do formy, ktorou sme disponovali počas prechádzajúcej sezóny, býva mnohokrát veľmi obtiažne a každý začiatok novej sezóny tak býva dosť psychicky a fyzicky náročný. Navyše, môže trvať veľmi dlhý čas, kedy opäť dosiahneme svoju predchádzajúcu formu. Ak chcete byť na tom fyzicky čo najlepšie aj cez zimu a prechod do novej sezóny mať čo najplynulejší a nestratiť svoju predchádzajúcu výkonnosť, je potrebné sa udržiavať vo forme aj počas zimného obdobia.

Jednou z najobľúbenejších činností je plávanie, ktoré zabezpečí komplexný rozvoj celého vášho tela. Budete sa udržiavať nielen v dobrej kondícii a svaly celého vášho tela sa pri ňom rovnomerne namáhajú, najmä ak nezostaneme verní len jednému plaveckému štýlu, ale kombinujeme viacero štýlov. Keďže je pri plávaní vaše telo nadnášané vodou, vaše kĺby si značne „oddýchnu“ od bicykla a nebudú príliš namáhané.

Ďalšou obľúbenou činnosťou je beh, pri ktorom si takisto precvičujeme širokú škálu svalov. Značne sú však namáhame kĺby, dôležité je preto disponovať kvalitnou bežeckou obuvou a patrične si osvojiť techniky behu. Okrem plávania a behu však môžete vyskúšať aj iné činnosti, napr. spinning, lyžovanie, bežky či ľadové korčuľovanie. Najdôležitejšou vecou je mať chuť udržiavať sa vo forme a prekonať svoju vlastnú lenivosť. Niekedy býva veľmi ťažké odhodlať sa v zime k nejakému športu, avšak ak sa človek prekoná a podujme sa k tomu, aby sa udržiaval v kondícii, určite si nájde v zime aktivitu, ktorá ho bude baviť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *