Cyklistickú vidlicu vyberáme najmä vtedy, ak nám naša stará vidlica doslúžila, alebo máme „zálusk“ na nejaký komfortnejší model, príp. model s vyšším zdvihom. Cyklistické vidlice sa líšia niekoľkými základnými faktormi a to výškou zdvihu a princípom, na akom vidlica funguje. Najčastejšie sa stretávame s pružinovou alebo vzduchovou vidlicou.
Pružinové vidlice využívajú na svoj chod pružinu. Tlmenie vidlice zabezpečuje komora s olejom. Jej nastavením si určíme priepustnosť oleja, ktorý zapríčiní, za akú dobu sa má vidlica vrátiť do svojho pôvodného stavu. Ak by túto funkciu vidlica nemala(pri lacnejších modeloch), pri výraznom stlačení by nás vidlica následne prudko odpružila naspäť, čo by nebolo veľmi príjemné. Nevýhodou vidlíc s pružinou je, že pružina po čase stráca svoje pôvodné vlastnosti a „mäkne“(okrem titánových pružín).
Vzduchové vidlice fungujú na princípe stlačeného vzduchu, ktorý regulujeme nafúkaním špeciálnou pumpou, v závislosti na váhe jazdca (obyčajná by taký veľký tlak nevydržala). Ich veľkou výhodou je, že si ich môžete veľmi dobre nastaviť. Môžeme sa stretnúť aj s dvojkomorovými vzduchovými vidlicami, ktoré obsahujú tzv. pozitívnu a negatívnu komoru. Pozitívna zabezpečuje, aká má byť vidlica „mäkká“, negatívna má funkciu tlmenia.
Veľkosť zdvihu si pri vidliciach nemôžeme zvoliť akúkoľvek, ale je závislá na geometrii vášho rámu. Každý rám má od výrobcu predpísaný rozsah hodnôt, akú „veľkú“ vidlicu môžete k nemu použiť. Pri nedodržaní týchto podmienok by váš rám mohol „trpieť“ a mohlo by dôjsť k ohnutiu alebo zlomeniu vidlice(rámu). Výšku zdvihu volíme aj podľa štýlu, ktorý jazdíme, pri xc(cross country) používame najčastejšie vidlice som zdvihom do 120mm, pri all mountain 140mm a freeride 160mm. Pri downhille sa môžeme stretnúť aj so zdvihmi nad 160mm. Od štýlu vášho jazdenia nezáleží len výška zdvihu, ale aj vlastnosti, aké má vidlica mať. Pri každej vidlice je väčšinou uvedené, na aký štýl jazdenia je určená a na taký by ste ju aj mali využívať.
Možné je zakúpiť aj vidlice, ktorých veľkosť môžeme čiastočne regulovať. Hodí sa to najmä na viachodinové výjazdy s rôznym prevýšením. Pri šliapaní do kopca si zvolíme nižší zdvih(napr. 100mm), vďaka čomu nám bude predné koleso stáť pevne na zemi a nebude sa nadvihovať smerom dozadu, čo býva častým problémom pri vidliciach s vyšším zdvihom.
Naopak, pri zjazdoch si navolíme vyšší zdvih(napr. 140mm), získame tým lepšiu pohodlnosť, ale aj manévrovateľnosť.