Ako udržiavať bicykel vo výbornom stave

Hoci sa bicykle  technologicky za posledné roky výrazne posunuli vpred, stále sú to pomerne jednoduché zariadenia skladajúce sa z mnohých štandardizovaných častí. Táto jednoduchosť je výhodná pre údržbu a drobné opravy, mal by ich zvládnuť takmer každý.

Ako pri všetkých výrobkoch, aj pri bicykloch je dôležitá prevencia, a to v podobe pravidelnej údržby. Moderné bicykle toho vydržia dosť, ale zvýšená pozornosť zameraná na ich pravidelné čistenie či kontrolu sa v konečnom dôsledku prejaví v životnosti bicykla a v neposlednom rade aj v bezpečnosti jazdca.

Pri čistení bicykla je možné použiť bežné čistiace prostriedky – saponát, handra. Bicykle je možné čistiť aj tlakovými hadicami, tu je však potrebné si dať pozor, pretože vysoký tlak vody môže odstrániť olej z dôležitých častí bicykla. Pred olejovaním bicykla je potrebné dôkladne odstrániť zvyšky saponátu, ktorý môže negatívne pôsobiť na aplikovaný olej.

Údržba bicykla by mala prebiehať v pravidelných periódach. Na prvý pohľad takýto rozvrh môže pôsobiť zvláštne a málokto ho skutočne dodržiava, výsledkom by však mal byť bezpečný bicykel, ktorý funguje bez problémov po celé roky.

Náčrt harmonogramu údržby bicykla

Po každej jazde

Odstráň z bicykla blato, soľ a iné nečistoty. Najlepšie je to spraviť hneď, v čase, keď blato ešte nie je zaschnuté.

Skontroluj:

  • tlak pneumatík
  • rotáciu kolies – či sa voľne točia
  • brzdy
  • svetlá

Raz za týždeň

  • Naolejuj reťaz.
  • Dofúkaj pneumatiky na požadovaný tlak.
  • Skontroluj kolesá – ich výchylku.

V prípade potreby je dobré kolesá vždy docentrovať. Špice by mali mať rovnomernú pevnosť – to vyžaduje pravidelné doťahovanie špíc, prípadne ich výmenu, ak boli poškodené.

Raz za tri mesiace

Vykonaj kompletnú kontrolu bŕzd. Kontrola nastavenia, tlaku a stavu brzdových klátikov.

Naolejuj sedadlovú tyč. Tento krok nie je nutný, ale z dlhodobého hľadiska uľahčuje manipuláciu so sedlom.

Skontroluj:

  • Všetky skrutky bicykla. V prípade potreby ich dotiahni.
  • Riadidlá, či sú vhodne nastavené vzhľadom k prednému kolesu.
  • Pneumatiky – mali by zodpovedať potrebám bicyklu. Čím náročnejší terén, tým väčšie nároky na pneumatiky. V prípade opotrebenia či poškodenia je potrebné pneumatiky okamžite vymeniť.
  • Lanká. Tie by mali byť v perfektnom stave. Ak sú na konci rozstrapkané, je ich potrebné vymeniť.Reťaz, či nie opotrebovaná.

Raz za rok

Vymeň reťaz, prípadne ozubené kolesá.

Po sezóne je vhodné bicykel kompletne rozobrať, dôkladne vyčistiť a dôležité časti naolejovať. Iba v takomto stave by sa mal bicykel uložiť na zimný spánok. Toto je časť údržby, ktorá môže spôsobiť ľuďom problémy, preto sa ponúka možno umiestniť bicykel do každoročného profesionálneho servisu.

Je dobré skontrolovať predný aj zadný náboj, prípadne ich vymeniť.

Ako už bolo spomenuté, základná údržba bicykla je nenáročná a nevyžaduje žiadne nástroje, ktoré by neboli prítomné v bežnej domácnosti. Kto sa však chce ponoriť do tajomstiev bicykla hlbšie, bude nútený investovať do niekoľkých základných nástrojov a pomôcok.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *