Výmenu plášťa je potrebné zrealizovať, ak má váš starší plášť príliš opotrebovaný dezén. Pri príliš opotrebovanom dezéne sa strácajú pôvodné vlastnosti plášťa a nechová sa pri jazde tak, ako by sa mal, môžete prísť ľahko ku šmyku alebo k nehode, výmena je preto nutná. Vymeniť plášť je takisto potrebné aj v prípade, ak dostanete defekt, pri ktorom je plášť poškodený či natrhnutý. V takomto prípade sa ho neodporúča lepiť alebo iným spôsobom „zachraňovať“, aj keby bol plášť nový.
Pred výmenou plášťa sa uistíme, či sme vypustili z duše vzduch, pretože by nám nafúkaná duša pri práci prekážala. Potrebujeme dve plastové montpáky(vyhnite sa skrutkovačom a iným ostrým nástrojom), prvú zasunieme medzi plášť a ráfik, najlepšie v mieste oproti ventilu. Okraj plášťa(pätku) pomocou nej pretiahneme cez ráfik.
Pri pridržiavaní prvej montpáky druhou pokračujeme od tohto miesta ťahom až po celom obvode ráfika, aby sme celý okraj plášť vytiahli preč z ráfika. Problém môže nastať, ak vlastníte veľmi úzky ráfik, plášť je z neho možné dostať značne ťažšie. V takomto prípade použite kovové montpáky, dajte však pozor, aby ste pri práci neprerazili dušu (pokiaľ sa nejedná o defekt) alebo nezoškrabali farbu z ráfika.
Pri nasadzovaní nového plášťa dajte pozor na jeho správnu rotáciu, ktorá by mala byť na plášti viditeľne vyznačená výrobcom. Plášť nasaďte z jednej strany ráfika, dušu mierne nafúkajte(vyhnete sa možnému poškodeniu ventilu) a zasuňte druhú stranu plášťa. Podariť by sa vám to malo aj bez použitia nástrojov, avšak ak je potreba, použite montpáky podobným spôsobom, ako pri vyzúvaní plášťa.
Po nasadení plášťa nafúkajte dušu na odporúčaný tlak(vyznačený na plášti). Nikdy nepoužívajte plášť, ktorý je väčších rozmerov, na aké je prispôsobená duša. Ak chcete použiť širší plášť, prispôsobte tomu aj veľkosť duše.