Alberto Contador a dopingový škandál

Tour de France je známa nielen svojou prestížou a vysokou kvalitou, ale i negatívnou stránkou, ktorou sú dopingové škandály. Množstvo špičkových jazdcov sa stáva obeťou vedomým či nevedomým užitím zakázaných látok, čím sú tak neraz pripravení o svoje popredné umiestnenia a dosiahnuté úspechy.

Tentoraz dopingový škandál neobišiel ani špičkového španielskeho jazdca Alberta Contadora. Niekoľkomesačný spor medzi Contadorom a Španielskym cyklistickým zväzom na jednej strane a Svetovou antidopingovou agentúrou a Medzinárodnou cyklistickou úniou na druhej dospel do konca.

Športový arbitrážny súd rozhodol o tom, že Contador naozaj dopoval. Pozitívna vzorka na zakázanú látku, steroid klenbuterol, ho obrala o dosiahnuté výsledky v rôznych prestížnych súťažiach, o prvenstvo na Giro d’italia a takisto o titul na Tour de France, ktorý dosiahol v roku 2010.

Stal sa tak druhým víťazom Tour de France, ktorý bol diskvalifikovaný. Pred ním sa to stalo Američanovi Floydovi Landisovi v roku 2006, ktorý sa „previnil“ prekročenou hladinou testosterónu. Dôvod na radosť, aj keď s trpkou príchuťou, tak môže mať Andy Schleck, ktorý skončil v tejto súťaži tesne za Contadorom na druhom mieste.

Športový arbitrážny súd navyše Contadorovi pozastavil možnosť štartovať na prestížnych pretekoch až na dva roky so spätnou platnosťou.

V Tour de France ho tak aktuálny ročník celkom určite neuvidíme. Pre cyklistiku je to „čierny“ deň, pretože Contador patril medzi piatich jazdcov sveta, ktorým sa podarilo triumfovať na troch najprestížnejších pretekoch sveta, na Tour de France, Giro d’italia a Vuelte, nanešťastie však táto kombinácia už neplatí.

Pre 29-ročného cyklistu to určite nie je nič príjemné, no dúfajme, že keď mu trest vyprší a znovu sa objaví na niektorom z prestížnych pretekov, nesklame svojich fanúšikov a nadviaže na svoje predošlé úspechy z obdobia spred dopingovej aféry.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *