Audi vyvíja rýchly bicykel s elektromotorom

Pre ľudí, pre ktorých znamená cyklistika najmä príjemné trávenie času pred televízorom sledovaním prestížnych súťaži ako Giro d’Italia, Tour de France alebo iných cyklistických podujatí a ich horské bicykle zapadajú prachom a stoja niekde v pivnici alebo garáži, pripravuje automobilka Audi novinku.

Prototyp s názvom Wörthersee dokáže týmto pasívnym ľuďom dopriať pocit aktívnej cyklistiky v trošku netradičnom podaní, v podobe rýchleho bicykla, na ktorom môžu jazdiť prakticky bez námahy.

Aj keď by daný kúsok s futuristickými prvkami nemal zapadať do kategórie bicykel, pretože jazdí prakticky „sám“, môžeme ho v nej nájsť. Svojou váhou určite neprekvapí, aj vďaka karbónovému rámu a kolesám z plastu potiahnutého karbónom váži až 21kg, čomu sa môže rovnať váhe bicyklov pre downhill. Jeho hmotnosť je spôsobená najmä tým, že sa v jeho tele ukrýva lithium-ionová batéria, ktorá sa bude nabíjať v klasickej elektrickej 230V zásuvke s cyklom nabitia trvajúceho približne 2 hodiny aj 30 minút.

Najväčšiu odlišnosť, ktorú môžeme nájsť oproti tomu, keď osedlávame klasické horské bicykle, je, že nás privíta palubný počítač s dotykovým displejom, na ktorom si môžeme navoliť 3 stupne jazdy, podľa toho, akú veľkú máme chuť jazdiť sami bez pomoci elektrického motora. Displej nás bude taktiež informovať o dôležitých údajoch ako je rýchlosť, vzdialenosť, stav batérie alebo spotreba energie.

Prvý navolený stupeň jazdy nevyžaduje žiadnu vašu námahu, využíva elektromotor, dokáže vyvinúť rýchlosť až 50km/h a pri jeho navolení na jedno nabitie môžete prejsť 50 až 70km. Druhý stupeň je kombinovaný pohon, pri ktorom musíte vynaložiť aj silu vlastných nôh.

V kombinácii s elektromotorom môže rýchlosť vášho bicykla stúpnuť až na úctyhodných 80km/h. Tretí stupeň je jazda bez akejkoľvek elektrickej pomoci rovnako ako na klasickom bicykli. Kedy sa novinka objaví na trhoch ešte nie je známe, avšak jej cena bude určite vysoká.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *