Bicykel ako dopravný prostriedok v kocke

Keď sa hovorí o doprave, tak väčšine ľudí myšlienky zabehnú k autám, autobusom či prípadne k vlakom a lietadlám. Pomerne málo ľudí napadne  bicykel, hoci väčšina  ho z času na čas používa. Bicykel je na Slovensku stále považovaný skôr za  prostriedok zábavy ako za prostriedok prepravy. Pritom svetu dominujú práve bicykle. Na svete existuje viac ako jedna miliarda bicyklov, čo je približne dvojnásobné množstvo oproti autám.  Ročne sa na celom svete predá viac ako 130 miliónov bicyklov.

Na Slovensku to tak možno nie je, ale v niektorých krajinách sveta je bicykel základným dopravným prostriedkom. Každý kto bol v takých krajinách ako Holandsko či Belgicko, musel byť prekvapený, aké populárne sú v nich bicykle. V uvedených krajinách dochádza do práce na bicykloch približne 50 % populácie.  V mnohých európskych mestách sa presadzujú projekty mestských bicyklov, kde bicykle sú medzi obyvateľmi zdielané priamo na ulici.

V posledných rokoch navyše stúpa motivácia používať bicykle na bežnú dopravu do práce či do školy. Ceny pohonných hmôt stúpajú, a tak využívaním bicykla možno nielen viesť zdravý životný štýl, ale aj ušetriť nejaké tie eurá.

Bicykel je environmentálne ideálny dopravný prostriedok. Rôzne štúdie dokazujú, že bicykel je  najefektívnejší dopravný prostriedok poháňaný ľudskou energiou. Bicykel je dokonca ďaleko efektívnejší ako chôdza. Takmer 99 % energie je prenášaných do kolies. Človek idúci na bicykli rýchlosťou 15 až 25 km/h vydáva rovnaké množstvo energie ako pri bežnej chôdzi.

Bicykel je  vynález, na ktorom možno sledovať pokroky ľudskej civilizácie. Aj vo vynálezoch či zlepšovacích návrhoch bicykel neraz tromfol svojho konkurenta  – auto. Boli to práve bicykle, ktoré prvé začali používať nafukovacie duše, guľkové ložiská či reťazový pohon. Toto sa dialo v minulosti, ale deje sa to aj dnes. Najnovším trendom v snahe znížiť hmotnosť áut je produkcia áut z uhlíkových vlákien. Kým v automobilovom priemysle je to pomerne čerstvá novinka, pretekárske bicykle sa z tohto materiálu vyrábajú už niekoľko rokov.

Budúcnosť jednoznačne patrí bicyklom, či už na cestách do práce, alebo v rámci cykloturistiky či extrémnych športov. Každý rok na Slovensku pribúdajú desiatky kilometrov cyklotrás, ktoré priam volajú po ich využití.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *