Bicykle s 29“ kolesami

Väčšina štandardných horských bicyklov v Európe disponuje 26“-vými kolesami, preto s veľkou pravdepodobnosťou aj kolesá vášho bicykla majú práve tento rozmer. Okrem štandardnej veľkosti 26“ je však možné nájsť aj iný rozmer a to 29“palcov, ktorý je známejší smerom na západ, a to hlavne v USA.

Mnoho ľudí v našom okolí sa preto s rozmerom 29“ešte ani nestretlo, každá známejšia cyklistická značka má však vo svojej ponuke aj takéto bicykle. Každý takýto bicykel má pozitívne, ale aj negatívne vlastnosti.

Na prvý pohľad vás zarazí rozmer kolies, ktorý sa vám môže zdať príliš veľký. Ponúka to však viacero nesporných výhod. Vďaka väčšiemu rozmeru máte možnosť omnoho ľahšie prekonávať nerovný povrch, čo je spôsobené menším uhlom nájazdu na prekážky. Pri jazde pociťujete vyšší komfort, vaša jazda bude hladšia a vďaka lepšej trakcii navyše budete aj rýchlejší, čo sa prejaví na väčšej pohodlnosti. V klasických zákrutách budete pociťovať väčšiu bezpečnosť vďaka menšiemu náklonu kolies a budete aj rýchlejší ako konkurenčná 26“, čo sa odrazí aj na vašej bezpečnosti. Stúpania do kopca sa stanú vďaka dlhému rázvoru citeľne jednoduchšie, pri prudkých kopcoch sa vám predné koleso začne nadvihovať omnoho neskôr ako to býva zvykom pri 26“ kolesách. Takisto budete zvýhodnení aj pri zjazdoch.

Okrem výhod ponúkajú bicykle s 29“ kolesami aj určité nevýhody. Hlavnou nevýhodou je hmotnosť. Kolesá sú oproti štandardnej veľkosti ťažšie aj o niekoľko stoviek gramov, vďaka čomu sa pri jazde budete viac namáhať, avšak na jedno šliapnutie prejdete väčšiu vzdialenosť. Ďalšou nevýhodou v poradí je ťažšia manévrovateľnosť . Pri technickejších pasážach s prudkými zákrutami pocítite oproti ostatným jazdcom značnú nevýhodu, budete sa cítiť „neohrabanejšie“ a „skrotiť“ v ťažkej zákrute bicykel tak bude o niečo náročnejšie.

Ponuka 29-palcových plášťov je taktiež obmedzená a nevyrábajú ich všetci výrobcovia. Aj napriek týmto negatívnym faktorom sa bicykle s 29“ kolesami tešia obľube u určitej skupiny cyklistov a jazdci , ktorí ich jazdia, by svoj bicykel za 26“ už určite nikdy nevymenili.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *