Bicyklujeme s deťmi

Cyklistika je prekrásny šport, ktorý radi zdieľame nielen s kamarátmi a priateľmi, ale aj so svojou rodinou. Mnohí rodičia, ktorí sa cyklistike venujú, radi s ňou oboznamujú aj svoje ratolesti a to už od útleho veku. Naučiť deti bicyklovať nebýva žiadna zložitá veda, aj keď sa zo začiatku možno nevyhnete niekoľkým pádom.

Najlepšie pre začiatok sú detské bicykle s pomocnými kolieskami, ktoré zabezpečia vášmu dieťaťu dostatočnú stabilitu na to, aby nepadlo. Ak si osvojí správnu techniku šliapania do pedálov, môžete neskôr pomocné kolieska úplne vypustiť. Vhodné je taktiež vybrať dieťaťu správnu veľkosť bicykla, aby nemalo príliš malý alebo naopak príliš veľký bicykel. Keďže deti rýchlo rastú, musíte sa zmieriť s tým, že budete počas rastu svojej ratolesti meniť často jej bicykel.

Dobré je, ak dieťa už odmalička oboznamujete s tým, ako sa má chovať v bežnej premávke a vysvetliť mu základné pravidlá . Takisto je dobré dbať na jeho bezpečnosť. Odrazky a iné reflexné prvky by mali byť pre detské bicykle samozrejmosťou, takisto aj cyklistická helma.

Najviac zranení u detí vzniká spomedzi detských aktivít na bicykli a to najmä v letnom období, takže bezpečnosti detí je vhodné venovať patričný dôraz. Ak už je dieťa staršie, môžete s ním absolvovať aj dlhšie výlety a otvoriť mu dvere do zaujímavých a náročnejších cyklistických trás. Postupom času uvidíte, či vaše dieťa cyklistika bude baviť aj naďalej, alebo nie a podľa toho sa patrične zariadiť, či ho v tom naďalej podporovať, alebo mu pomôcť „presedlať“ na iný šport alebo aktivitu.

Ak ho bude naďalej baviť cyklistika, po čase vymeníte detské bicykle za „dospelý“ a takisto sa vyprofiluje aj výber vhodnej cyklistickej kategórie, vďaka čomu vaše dieťa dokáže naplno využiť svoj potenciál a vychutnať si cyklistiku čo najviac, ako sa len dá.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *