Cyklistika má svoje čaro aj počas zimy. Väčšina cyklistov v tento čas čerpá sily na novú sezónu, no nájdu sa aj nadšenci, ktorí jazdia aj v tomto období a vychutnávajú si krajinu v inej, zasneženej podobe. Ak sa rozhodnete jazdiť v zime, najlepšie je, pokiaľ váš bicykel disponuje kotúčovými brzdami, pretože pri V-brzdách sa výrazne znižuje v tomto období ich brzdná účinnosť.
Väčšina bicyklov (okrem veľmi lacných modelov) je vhodných pre jazdenie v zimnom období, avšak svojmu bicyklu je potrebné dopriať zvýšenú starostlivosť.
Všetky pohyblivé komponenty je potrebné pravidelne premazať, aby nedochádzalo k ich zníženému či ťažšiemu chodu(reťaz, vidlica, tlmič…). Základný princíp zimnej údržby je preto založený najmä na mazaní.
Ak nejazdíte v zime len v lese ale aj po cestách, bicykel je po výjazde potrebné dôkladne umyť a vysušiť, pretože na cestách sa vyskytuje veľké množstvo soli, ktorá pôsobí negatívne na tesnia(rozpadávanie), ale aj na kovové časti, ktoré by mohli vplyvom času začať korodovať(hrdzavieť). Voda so snehom sa vám môže dostať aj pod bowdeny, tak je dôležité ich čistenie a premazanie.
Ak jazdíte v zime veľmi často, oplatí sa na jar skontrolovať si náboje na každom kolese, v akom sú stave.
Nesmieme zabudnúť na posilnenie svojej vlastnej obranyschopnosti dostatkom výživných látok(vitamínov, minerálov) obsiahnutých najmä v ovocí a zelenine. Ľudské telo je v zimnom období omnoho náchylnejšie na choroby ako počas iných období. Konzumácia kvalitnej vyváženej stravy je preto základom, ako posilniť našu imunitu. Výbornou prevenciou pred ochorením je tiež využívanie sauny a otužovanie sa.
Patričné miesto patrí aj kvalitnému oblečeniu, ktoré by malo byť „funkčné“ aby ste sa pod ním príliš nepotili. Dôležité je, aby ste pred zimou chránili celé telo, nezabúdajme ani na chodidlá(návleky na tretry, zimná cyklistická obuv) a hlavu, pretože cez tieto časti uniká značná časť tepla.