Bezpečnosť pri cyklistike by mala byť prvoradá a nemali by ste ju nikdy zanedbať. Pohotovo zareagovať na nečakané situácie by mal byť schopný každý cyklista, k čomu mu veľkým podielom dopomáha významná časť bicykla, brzdy. Brzdy delíme na 2 skupiny: ráfikové (v-brzdy) a kotúčové.
Ráfikové brzdy fungujú na princípe trenia brzdovej gumičky o ráfik, ktoré aktivujeme pomocou stlačenia brzdovej páčky, ktorá potiahne brzdové lanko. Gumička sa zatlačí ku ráfiku a čím väčšiu silu použijeme, tým silnejšie bude brzda účinkovať. Gumičky je možné kúpiť zložené z rôznych zmesí, z ktorých každá zmes je určená na určitý typ ráfiku alebo využitia.
Omnoho účinnejšie a univerzálnejšie sú kotúčové brzdy, ktoré poznáme mechanické a hydraulické. Oproti V-brzdám ich môžete využívať za akýchkoľvek podmienok či počasia, brzdia aj za dažďa a snehu, kde v-brzdy výrazne strácajú svoju účinnosť.
Namiesto gumičiek sú použité brzdové platničky, ktoré trú o brzdový kotúč. Kotúče je možné kúpiť v rôznych veľkostiach (160-203 mm). Platí väčšinou pravidlo, čím väčší je kotúč, tým je brzdenie účinnejšie, pretože platničky trú o väčšiu plochu, ktorá sa menej prehrieva. Kotúčové brzdy sa montujú vpredu na bicykli priamo na vidlicu, ktorá musí tento typ bŕzd podporovať a druhá brzda je uchytená vzadu o rám.
Keďže je predná brzda na bicykli „hlavná“ a zadná jej len dopomáha, často môžete vidieť na bicykli vpredu väčší kotúč ako vzadu. Nesmiete to však vpredu prehnať s jeho veľkosťou, pretože pri veľkých kotúčoch musíte disponovať odolnejšou a kvalitnejšou vidlicou. Pri lacnejších a menej kvalitnejších vidliciach by sa vám mohla brzda „skrútiť“, nevydržala by tlak, ktorý na ňu pri brzdení pôsobí.
Mechanické kotúčové brzdy fungujú na podobnom princípe ako V-brzdy, stlačením brzdovej páčky potiahnete lanko, ktoré spôsobí tlak platničiek na kotúč. Takéto brzdy však majú veľkú nevýhodu, musia často nastavovať.
Prakticky bezúdržbové sú hydraulické kotúčové brzdy, ktoré namiesto lanka používajú brzdovú kvapalinu alebo minerálny olej (záleží na značke a type brzdy). Takéto brzdy len raz za čas prevzdušníte a znovu naplníte, prípadne im vymeníte brzdové platničky.
Pri brzdení zohrávajú dôležitú úlohu nielen brzdy, ale aj jazdec, ktorý by ich mal vedieť správne používať. Pri nesprávnom používaní môže dôjsť k rýchlemu opotrebeniu gumičiek alebo platničiek, ktoré je spôsobené najmä vtedy, ak jazdec nebrzdí frekvenčne (po dávkach), ale drží brzdu stále „zmačknutú“. Pri účinnejších brzdách musíte brzdiť s citom, pretože pri náhlom silnom stlačení brzdovej páčky môžete prísť ľahko ku šmyku a ohroziť seba, ale aj niekoho druhého.