Cadel to dokázal!

Tour de France 2011 sa určite zaradí medzi najzaujímavejší ročníky, pretože tieto preteky nám poskytli 21 krásnych dní plných rivality a vytrvalosti. Tohtoročným kráľom sa stal Cadel Evans, Austrálčan s waleskými koreňmi, ktorý po dvoch druhých a jednom štvrtom mieste to konečne dotiahol na stupeň najvyšší. O tom, ako svet žil po celé tri týždne cyklistikou, svedčia seriózne návrhy na štátny sviatok v Austrálii, na počesť Cadela – ten sa stal prvým rodákom tejto krajiny, ktorý vyhral jednu z Grand Tour.

Takmer každý mu tohtoročné víťazstvo dopraje, pretože bolo určite zaslúžené. Proti nemu stáli takí cyklisti ako Alberto Contador, Andy Schleck či Ivan Basso. Nečakaným hrdinom celej Tour bol Francúz Thomas Voeckler, ktorý v prvej časti Tour nečakane prišiel k žltému tričku a potom oň v Alpách urputne bojoval. Nakoniec ho stratil až v poslednej horskej etape.

Tohtoročná Tour de France skončila pre Andyho Schleka rovnako ako dve predchádzajúce – Andy opäť skončil na druhom mieste. Tento raz však nie za Albertom Contadorom, ale za Cadelom Evansom. V cieli mu na neho chýbalo 94 sekúnd a o vytúžené prvenstvo prišiel až v záverečnej časovke. Na rozdiel od Evansa však Andy má väčšinu kariéry iba pred sebou a my fanúšikovania sa môžeme iba tešiť na jeho budúce súboje na cestách okolo Francúzska.

Úlohu obhajcu titulu na Tour nepotvrdil Alberto Contador a ukázalo sa, že vyhrať v jednom roku Giro a Tour je skutočne náročná úloha, hlavne, keď zoberieme do úvahy, že tohtoročná Tour bola naozaj náročná, mnoho milovníkov cyklistiky sa zhodne, že tohtoročné Giro bolo náročnejšie ako Tour. Contador mal navyše množstvo problémov na začiatku pretekov, keď niekoľkokrát spadol a podpora zo strany jeho tímu nebola práve najlepšia. Alberto sa však  nevzdal a bojoval až dokonca, čím zdramatizoval celé preteky. Najmä posledná alpská etapa bola z jeho strany veľmi sympatická. Do úniku sa vydal iba 17 km od štartu a hoci etapu nedoviedol do víťazného konca, určite sa mu podarilo z nej spraviť cyklistickú lahôdku.

Aj tento rok sme mohli Tour sledovať s väčším zápalom a po hokejovej blamáži opäť získať vieru v silu slovenského športu. Do Petra Velitsa vkladalo tajné nádeje množstvo slovenských fanúšikov. Po Jánovi Svoradovi je to prvý slovenský cyklista, ktorý bojuje vo svetovej špičke. Peter nakoniec skončil na 19-tom mieste, čo je  podľa jeho slov miernym sklamaním, fanúšikovia na Slovensku sú mu však vďační. Pripravil nám niekoľko krásnych momentov – najmä výstup na Alpe-d’Huez bol famózny a potvrdil, že od Petra sa v budúcnosti určite dočkáme výborných výsledkov. Ak sa Peter dostane do tímu, kde bude mať ako líder adekvátnu podporu a nebude sa musieť vyčerpávať pri podpore šprintérov, ako je Cavendish, v najbližších ročníkoch Tour de France s ním určite môžeme počítať v top 10.

Už iba niečo viac ako 340 dní, a Tour de France tu máme opäť. Dovtedy si môžeme pri našich cyklistických výletoch predstavovať, že sme nejaká hviezda –  ako Cadel Evans, Andy Schleck či dokonca Peter Velits.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *