Celoodpružené bicykle

Celoodpružené bicykle majú v cyklistike pomerne veľké zastúpenie a vo svojej ponuke ich má zaradené takmer každá cyklistická značka. Od klasických bicyklov sa celoodpružené bicykle líšia tým, že nemajú len predné odpruženie vidlice, ale sú odpružené aj vzadu, pomocou tlmiča alebo pružiny.

Pomocou dvojitého odpruženia môžete docieliť väčší komfort jazdy, pretože bicykel„vyžehlí“ omnoho viac nerovností a vhodnou kombináciou nastavení vidlice a tlmiča(pružiny) si ho môžete ešte lepšie prispôsobiť pre svoje vlastné potreby.

Takéto horské bicykle sú vhodné najmä pre tých, ktorí jazdia na profesionálnej úrovni, ale aj pre amatérskych cyklistov, pre ktorých cyklistika niečo znamená a značne sa jej venujú. Najväčším negatívom kúpy takéhoto bicykla je najmä jeho cena (pohybuje sa od 1500eur a viac), preto si mnoho jazdcov dvakrát rozmyslí, či sa im táto kúpa vyplatí.

Spomedzi všetkých kategórií je kategória celoodpružených bicyklov najvariabilnejšia a pokrýva najväčšie spektrum cyklistických štýlov. Hlavným znakom pri kategorizácii je najmä výška zdvihu odpruženia, ale aj odlišný spôsob zavesenia zadnej stavby.

Maratónski jazdci využívajú nižšie zdvihy, najmä 100/100mm a 120/120mm (vpredu/vzadu), vyššie zdvihy sú vhodné pre vyznávačov endura, all mountainu, v tých najvyšších prevláda freeride s downhillom, kde sa využívajú zdvihy aj nad 170mm. S narastajúcimi zdvihmi sa patrične mení geometria rámu daného bicykla, ako aj typy využívaných komponentov, čo má značný dopad na účel využitia takéhoto bicykla.

Väčšie zdvihy sú vhodné pre jazdu v náročnejších podmienkach a nedostupnejších oblastiach, avšak čím väčší zdvih, o to viac sa to prejaví aj na hmotnosti, preto určité horské bicykle spomedzi tejto kategórie sú vďaka hmotnosti vhodné len pre zjazd, stúpania by boli pre ne značným problémom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *