Cyklistické bundy

Cyklistické bundy sú bundy určené pre aktívny pohyb na bicykli. Obvykle obsahujú membránu a od klasických búnd líšia predĺženou zadnou časťou, aby vás vietor pri pohybe nemohol „prefúknuť“. Pre tento účel slúžia aj gumové uťahovacie pásiky na páse a rukávoch.

Cieľom cyklistických búnd je odolávať nepriaznivému počasiu, prepúšťať prebytočnú vlhkosť, ale pritom spoľahlivo ochrániť pred dažďom a vetrom. Túto schopnosť ľahko určíme pomocou vodného stĺpca, čím väčší vodný stĺpec (priemerne 5000mm) má bunda, tým je odolnejšia voči dažďu a tým aj neskôr premokne. Takisto dôležitá je hodnota priepustnosti vodných pár (g/m2/24h).

Čím väčšiu má bunda priepustnosť, tým menej sa budete potiť. Pre cyklistiku je ideálna priepustnosť viac než 5000 g/m2/24h. Obvykle platí pravidlo, pokiaľ je bunda vodeodolná, tak je zároveň aj vetruodolná. Bezmembránové bundy môžu rovnako dobre poslúžiť pri ochrane pred dažďom a vetrom ako membránové bundy, avšak obvykle sú na tom horšie s priepustnosťou vodných pár a pri aktívnom pohybe sa v nich človek na rozdiel od membránových búnd veľmi ľahko spotí.

Cyklistické bundy sú obvykle aspoň z časti alebo kompletne vybavené zipsami YKK, ktoré neprepustia vodu. Vrecká bundy vám zostanú dokonalo suché, navyše zabránia úniku tepla. V nepriaznivom počasí tak v nich môžete mať aj elektroniku alebo iné veci, ktoré chcete ochrániť pred vodou.

Väčšina cyklistických búnd disponuje aj vreckom na chrbte, ktoré je výborné pre potraviny či energetické tyčinky, ktoré vás tak netlačia pri jazde a máte ich kedykoľvek k dispozícii. Niektoré bundy sa taktiež vyznačujú odopínateľnými rukávmi, pomocou ktorých svoju bundu ľahko premeníte na cyklistickú vestu.

Je možné dostať kúpiť aj ultraľahké bundy, ktorých hmotnosť sa pohybuje okolo 200g a vďaka ich výbornej skladovateľnosti nezaberú mnoho miesta a ukryjete ich kdekoľvek. Pri premenlivom počasí tak nemusíte so sebou nosiť klasickú cyklistickú bundu. Ultraľahké bundy poslúžia ako výborná ochrana pre silným vetrom a dažďom kedykoľvek a kdekoľvek potrebujete.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *