Cyklistické bundy

Cyklistické bundy sú bundy určené pre aktívny pohyb na bicykli. Obvykle obsahujú membránu a od klasických búnd líšia predĺženou zadnou časťou, aby vás vietor pri pohybe nemohol „prefúknuť“. Pre tento účel slúžia aj gumové uťahovacie pásiky na páse a rukávoch.

Cieľom cyklistických búnd je odolávať nepriaznivému počasiu, prepúšťať prebytočnú vlhkosť, ale pritom spoľahlivo ochrániť pred dažďom a vetrom. Túto schopnosť ľahko určíme pomocou vodného stĺpca, čím väčší vodný stĺpec (priemerne 5000mm) má bunda, tým je odolnejšia voči dažďu a tým aj neskôr premokne. Takisto dôležitá je hodnota priepustnosti vodných pár (g/m2/24h).

Čím väčšiu má bunda priepustnosť, tým menej sa budete potiť. Pre cyklistiku je ideálna priepustnosť viac než 5000 g/m2/24h. Obvykle platí pravidlo, pokiaľ je bunda vodeodolná, tak je zároveň aj vetruodolná. Bezmembránové bundy môžu rovnako dobre poslúžiť pri ochrane pred dažďom a vetrom ako membránové bundy, avšak obvykle sú na tom horšie s priepustnosťou vodných pár a pri aktívnom pohybe sa v nich človek na rozdiel od membránových búnd veľmi ľahko spotí.

Cyklistické bundy sú obvykle aspoň z časti alebo kompletne vybavené zipsami YKK, ktoré neprepustia vodu. Vrecká bundy vám zostanú dokonalo suché, navyše zabránia úniku tepla. V nepriaznivom počasí tak v nich môžete mať aj elektroniku alebo iné veci, ktoré chcete ochrániť pred vodou.

Prečítajte si aj články:

Väčšina cyklistických búnd disponuje aj vreckom na chrbte, ktoré je výborné pre potraviny či energetické tyčinky, ktoré vás tak netlačia pri jazde a máte ich kedykoľvek k dispozícii. Niektoré bundy sa taktiež vyznačujú odopínateľnými rukávmi, pomocou ktorých svoju bundu ľahko premeníte na cyklistickú vestu.

Je možné dostať kúpiť aj ultraľahké bundy, ktorých hmotnosť sa pohybuje okolo 200g a vďaka ich výbornej skladovateľnosti nezaberú mnoho miesta a ukryjete ich kdekoľvek. Pri premenlivom počasí tak nemusíte so sebou nosiť klasickú cyklistickú bundu. Ultraľahké bundy poslúžia ako výborná ochrana pre silným vetrom a dažďom kedykoľvek a kdekoľvek potrebujete.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *