Cyklistické osvetlenie

Cyklistické osvetlenie je veľmi užitočná vec, ktorú by mal mať poruke každý cyklista. Svoje využitie nájde najmä v noci, ale aj všeobecne pri akýchkoľvek znížených viditeľnostných podmienkach. Je výborným bezpečnostným prvkom, zlepší vašu viditeľnosť, ako aj viditeľnosť vášho bicykla pre ostatných.

Ak jazdíte po asfalte, ostatní účastníci premávky vás spozorujú aj niekoľko stoviek metrov dopredu, vďaka čomu vám to  v niektorých prípadoch môže dokonca zachrániť aj život. Najčastejšie sa stretávame s tromi typmi osvetlenia a to s predným svetlom, zadným a čelovým svetlom.

Predné svetlo býva najčastejšie čírej farby a zabezpečuje priamy rozptyl lúčov svetla do vopred určeného smeru. Jeho úloha je čo najďalej osvetľovať tak , aby sme mali čo najlepší prehľad o dianí na vozovke. Intenzita svetla býva určená v lumenoch alebo vo watoch. Čím väčší počet lumenov či výkon vo watoch(W) dokáže vyvinúť vaše svetlo, tým je sila svetla väčšia, priamo úmerne s ňou však klesá výdrž batérie.

Obvykle sa stretávame so svetlami s výkonom do 1W. Veľmi silné svetlá je potrebné napájať externým akumulátorom s väčšou kapacitou a pohybujú sa v rádoch niekoľkých desiatok až stoviek eur. Ich účinnosť je však veľmi veľká a bez problémov s nimi dokážete osvetliť niekoľko desiatok metrov pred sebou. U drahých svetiel je možné nastavovať si rozptyl svetla presne podľa vlastných potrieb. Veľa ľudí si dáva záležať aj nad odtieni svetla, môžete sa stretnúť s teplými odtieňmi bielej, chladnej bielej, ale aj bielej s prímesou modrej, preto vám nemusí každé svetlo vyhovovať.

Funkcia čelového svetla je podobná funkcii predného svetla s tým rozdielom, že si môžete sami usmerňovať smer svetla otočením hlavy, máte tak dokonalý prehľad o celkovom dianí okolo vás. Zadné svetlo nájdeme najčastejšie červenej farby s bodovým rozplylom svetla. Jeho funkcia je preto hlavne bezpečnostná.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *