Cyklistické plášte na zimu

Pri jazde v zime by nemal žiadny cyklista preceňovať svoje vlastné schopnosti. Oproti iným ročným obdobiam je v takomto období omnoho náročnejšie udržať svojho „tátoša“ pevne na zemi, cesta býva mokrá, pokrytá ľadom alebo snehom a tak neviete, čo sa pod danou snehovou pokrývkou ukrýva.

Niekedy to preto môže vyústiť do nebezpečných situácií a ku šmykom. Náročnejším podmienkam by ste sa mali patrične prispôsobiť. Najzákladnejším faktorom, ako jazdiť v zime čo najbezpečnejšie, je výber vhodných zimných cyklistických plášťov.

Veľmi často sa môžete stretnúť s „typickým“ zimným plášťom, a to s plášťom s hrotmi, ktorý majú vo svojej ponuke zahrnutý najmä veľkí výrobcovia plášťov, príp. si ho môžu zručnejší jedinci vyrobiť aj sami. Po rôznych skúsenostiach s týmto plášťom však môžeme konštatovať, že nie je najvhodnejšou voľbou. Na snehu a klasických asfaltových cestách sa s ním vďaka veľkému valivému odporu jazdí pomaly a človek sa tak rýchlo unaví, navyše sú tieto plášte aj hlučné a drahé.

V porovnaní s obyčajnými plášťami je jazda na snehu ešte horšia. Najväčší prínos majú na ľade, kde vďaka nim dokážete na takomto povrchu bez problémov manévrovať, plášte sa „zarežú“ do ľadu a zabránia tak prípadnému šmyku, sú preto výbornou voľbou pri jazde na veľkých zamrznutých plochách, napr. na zamrznutom jazere.

Vo všeobecnosti platí, jazdiť v zime by ste mali s čo najširším plášťom s agresívnym, ale riedkym  vzorom a mäkšou zmesou. Budete tak mať zabezpečenú lepšiu stabilitu na vozovke a tým pádom aj väčšiu bezpečnosť. Ak sa rozhodnete nemeniť svojej doterajšie plášte, vhodnou voľbou je jazdiť ich mierne podhustené, takýmto spôsobom docielite zmenu ich pôvodných vlastností a budú sa lepšie „chovať“ na vozovke. Takisto, aj pri jazde na asfaltových cestách kde jazdia aj autá, mali by ste si dať omnoho väčší pozor. Mnohokrát sa stáva, že odhrnutý sneh po okrajoch vozovky značne zasahuje do cyklistického pruhu. Roztopená voda potom zamŕza, vznikajú tak optimálne podmienky pre tvorbu nepríjemných vrstiev ľadu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *