Cyklistické sedlá

Cyklistické sedlo patrí v cyklistike medzi najdôležitejšie komponenty. Je založené na individuálnych požiadavkách každého jazdca, preto sedlo, ktoré vyhovuje jednému jazdcovi, vôbec nemusí vyhovovať druhému. Pokiaľ máte zlé sedlo, môže to mať výrazný vplyv na váš výkon a po dlhom pôsobení aj negatívne aspekty na vaše zdravie.

Výberu vhodného sedla je preto vhodné venovať zvýšenú pozornosť. Pri výbere zohľadňujeme viacero faktorom a najmä to, či jazdíte po ceste, v teréne, a takisto akú máte stavbu tela, podľa ktorej volíme šírku sedla. Rozdielov medzi horským a cestným sedlom nájdeme hneď niekoľko.

Základným rozdielom je hmotnosť, ale aj tvrdosť sedla, cestné sedlá sú obvykle tvrdšie a ľahšie, takisto aj dlhšie. Pri jazde v lese využijete skôr mäkšie sedlo, avšak tu je potrebné zvážiť, aké dlhé cyklistické trasy jazdíte.

Ak máte radi dlhšie výjazdy, ktoré trvajú aj niekoľko hodín, lepšou voľbou pre vaše bicykle budú určite tvrdšie sedlá. Niekto by si mohol pomyslieť, že mäkké sedlo by mohlo byť pri dlhšom výjazde lepším riešením, avšak nie je tomu pravda a po dlhej jazde na mäkkom sedle môže dochádzať k otlakom alebo bolesti, preto väčšina jazdcov na dlhšie trate využíva tvrdé sedlo.

Rozdiely môžete spozorovať aj v materiáloch, z ktorého je sedlo vyrobené. Najlepším materiálom je karbón, ktorý je pevný a zároveň ľahký, avšak výrazne predraží cenu sedla. Prevládajúca je preto kombinácia karbónu s iným materiálom, ale aj umelá hmota. Poťah sedla tvorí najčastejšie koža alebo syntetická koža, ale aj rôzne technické materiály, ktoré pomáhajú predlžovať životnosť sedla svojou vysokou odolnosťou proti oderu.

Medzi tieto materiály patrí napr. kevlar. Každé sedlo pred kúpou je vhodné osobne si vyskúšať, hoci „na papieri“ môže pre vás ideálne vyhovovať. Nikdy neviete, či vám dobre sadne a pokojne sa môže stať, že aj to najdrahšie a najkvalitnejšie sedlo môže byť pre vás nepohodlné.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *