Cyklistické tretry tvoria súčasť základnej výbavy čoraz väčšieho počtu cyklistov. Vďačí za to najmä fakt, že na rozdiel od klasických cyklistických topánok, pomocou tretier máte umožnený ľahší, komplexnejší a symetrickejší pohyb celej nohy.
Cyklistické tretry vyžadujú k svojej činnosti nášlapné pedále. Na spodok tretry sa namontujú tzv. kufre, pomocou ktorých dokážete nohu zaklapnúť do pedála. Vaša noha bude pevne „zafixovaná“ v pedáli, k čomu dopomáha silná pružina. Keďže sú tieto pedále väčšinou obojstranné, nebude pre vás problém uchytiť nohu o pedál aj „naslepo“.
Nohu z pedála uvoľníte menšou silou pomocou pohybu smerom k vonkajšej strane pedála, intenzitu sily si môžete na pedáli plynulo nastaviť. Dobré je to kvôli tomu, aby mohli začiatočníci pri učení jazdiť s tretrami nohu ľahšie uvoľniť, naopak, skúsení jazdci ocenia, aby im noha držala pevne v pedáli aj pri prudších pohyboch a nemohla sa samovoľne odopnúť z tretry.
Výhodou cyklistických tretier je, že omnoho efektívnejšie dokážete rozložiť silu svalov do pedálov. S klasickou cyklistickou topánkou využívate silu len na pohyb pedála smerom dole, avšak tretry sú s pedálom silno „späté“, vďaka čomu využívate silu nôh aj pri pohybe smerom nahor, tým sa zvyšuje efektivita vášho šliapania. Budete tak mať väčšiu kontrolu nad svojou jazdou. Konáre a väčšie prekážky dokážete bez problémov prekonať, pretože pomocou nôh môžete pri skokoch bez problémov nadvihnúť zadnú časť bicykla.
Pre skúsenejších jazdcov sú tretry súčasť, bez ktorej by si už svoju jazdu ani len nevedeli predstaviť. Pre začiatočníkov je potrebné dostatok času a cviku, aby si na ne zvykli, avšak ak ich raz vyskúšajú, už sa k svojim predošlým cyklistickým topánkam určite nevrátia. Opatrnosti pri tretrách nie je však nikdy dosť, preto ak vás pri jazde čaká náročnejšia prekážka, nohu z pedála si pred tým radšej odopnite, aby ste sa vyhli prípadnému nepríjemnému pádu, pri ktorom by vám mohla noha ostať zakliesnená v pedáli.