Cyklistika a tuning

Mnoho cyklistických nadšencov neustále vylepšuje svojich „tátošov“ so snahou prispôsobiť si ich čo najviac svojim individuálnym požiadavkám. Najčastejšie zmeny na bicykloch vytvárame výmenou komponentov, keď očakávame odlišné alebo lepšie jazdné vlastnosti, prípadne vyšší komfort.

Medzi komponenty, od ktorých jazdci očakávajú najväčšiu zmenu po ich vymenení, patria vidlice a tlmiče, ktoré najviac ovplyvňujú jazdné vlastnosti bicykla. Ostatné komponenty vymieňame najčastejšie preto, aby sme dosiahli vyššiu tuhosť, alebo aj nižšiu hmotnosť, preto sa často krát obraciame po ľahkých, ale pevných materiáloch, ako sú napr. karbón.

Túžba odľahčiť svoj bicykel o niekoľko stoviek gramov môže vyústiť do takého štádia, že sa rozhodneme postupne vymieňať aj tie najmenšie časti za ľahšie, ničím výnimočným preto nebýva výmena rýchloupinákov, ale aj skrutiek za titánové.

Takisto veľmi žiadaná je výmena komponentov za také, ktoré sú v podobnom farebnom zladení ako rám a ostatné časti nášho bicykla. Najčastejšie pre tento účel slúžia farebné eloxované komponenty ako sedlové objímky, kazety, brzdové páčky, skrutky, hlavové zloženia, ale aj brzdové kotúče a mnohé iné. Plocha brzdových kotúčov môže pri tuningu taktiež zobrazovať rôzne vzory alebo tvary.

Vylepšiť a farebne zladiť podľa svojich predstáv je možné prakticky všetky časti a komponenty, ktoré horské bicykle obsahujú. Pred samotnou realizáciou je ale vhodné patrične zvážiť, či sa nám takýto krok oplatí a či výsledná zmena bude naozaj taká, ako si predstavujeme.

Ak vás ale cyklistika patrične baví, tuning bicykla vám môže prospieť nielen v uľahčených gramoch, ale aj vo farebnom jedinečnom zladení, vďaka ktorému sa budete od ostatných cyklistov výrazne líšiť a s hrdosťou si môžete povedať, že nikto na svete nemá rovnaký bicykel ako vy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *