Defekt – nástraha cyklistov

Defekt na bicykli môže postihnúť každého z nás. Obvykle nás zastihne v situácii, kedy to najmenej očakávame, mali by sme byť preto patrične vybavení a pripravení vyriešiť takéto situácie. Pri dlhších cyklistických výletoch by mala byť u vás samozrejmosť zobrať si náhradnú dušu, lepenie, nástroje na opravu defektov a pumpu.

V špecializovanom obchode môžete kúpiť pumpy, ktoré ľahko zmestíte aj do vrecka alebo pripevníte na rámovú trubku. Okrem klasických púmp je možné dostať aj pumpy, ktoré sú poháňané pomocou CO2 bombičiek. Pri fúkaní kolesa pumpou na CO2 sa vôbec nenamáhate a stlačený vzduch nafúka koleso za vás. Možné je tiež kúpiť duše, ktoré v sebe obsahujú vo vnútri špeciálnu zmes. Pri prerazení duše nastane chemická reakcia, duša sa zacelí, avšak len pri menších defektoch. Nevýhodou je však ich hmotnosť.

Na trhu existujú aj špeciálne spreje, ktoré kombinujú v sebe zároveň opravu defektu a hustenie pneumatiky, sprej stačí nasadiť na ventil a behom pár sekúnd sa opraví defekt(len do veľkosti niekoľko mm) a nafúka sa pneumatika.

Defektom môžete ľahko a predísť, pokiaľ budete dodržovať správny tlak vo vašich pneumatikách. Značne podhustenú pneumatiku môžete ľahko preraziť ráfikom kolesa pri silnejšou nadskočení,  príliš nahustenú pneumatiku je možné prepichnúť na hociktorom ostrejšom predmete. Dôležitá je aj kontrola dezénu plášťa, príliš opotrebený plášť je omnoho náchylnejší na vznik defektu, navyše sa bude značne odlišovať od svojich pôvodných vlastností.

Defektom sa môžeme vyvarovať aj používaním kevlarových plášťov, ktoré sú oproti klasickým drôteným ľahšie a značne odolnejšie, niektoré kevlarové plášte majú aj výrazne spevnené boky, aby sa nedali tak ľahko preraziť. Rozdiel medzi takýmito plášťami rozoznáte veľmi jednoducho, drôtený plášť sa nedá poskladať na rozdiel od kevlarového, ktorý môžete zložiť do miniatúrnych rozmerov a ktorého hmotnosť je omnoho nižšia. Predísť defektu môžete aj pomocou bezdušového plášťa, jeho cena však býva veľmi vysoká a je potrebné mať na kolese špeciálny ráfik.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *