Pri každej Tour de France sa okrem športových výkonoch píše aj o dopingu. Ako keby používanie nedovolených podporných látok k celým pretekom prirodzene patrilo. Medzinárodné cyklistické organizácie sa snažia s týmto problémom bojovať, ako sa len dá, ale doping je vždy o krok pred strážcami čestnosti v cyklistike.
Doping na Tour nie je žiadnou novinkou. Doping je pri Tour de France prítomný od jej prvého ročníka, ktorý odštartoval v roku 1903. S pokrokom sa akurát mení spôsob, akým je organizmu pomáhané. V prvých ročníkoch Tour si jazdci pomáhali alkoholom, čo je z dnešného pohľadu len ťažko pochopiteľné. Alkohol však utlmuje bolesť a to pretekárom v náročných podmienkach krátkodobo určite pomohlo.
Neskôr pred druhou svetovou vojnou cyklisti používali rôzne nedovolené látky. Medzi najobľúbenejšie patrili kokaín, strychnín či aspirín. Z dnešného medicínskeho pohľadu takýto doping veľký význam nemal. Po druhej svetovej vojne začali pretekári používať amfetamíny, ktoré sa ukázali ako veľmi účinné, ale zároveň nebezpečné. Dôkazom toho bola smrť Toma Sympsona na Tour v roku 1967.
V nedávnej minulosti boli populárne drogy, ktoré umelo zvyšovali počet červených krviniek v krvi. Pri cyklistike je množstvo červených krviniek kľúčové, pretože práve tieto bunky prenášajú kyslík z pľúc do svalov. Pokiaľ cyklista dokáže zvýšiť množstvo červených krviniek vo svojej krvi, dokáže podať aj lepší výkon. Najznámejšia látka na podporu krvi je EPO (Erythropoietin), ktorý predlžuje život červených krviniek a zabraňuje ich programovej smrti.
Omnoho ťažšie odhaliteľným spôsobom nedovoleného dopingu je používanie vlastnej krvi. Pretekári si vytvoria vlastné zásoby krvi a počas pretekov vykonávajú transfúziu a menia starú krv za novú, tá dokáže pojať väčšie množstvo kyslíka.
Podozreniam z dopingu sa vyhlo iba málo cyklistov. Výnimkami nie sú ani také hviezdy ako Lance Armstrong, Alberto Contador či Jan Ulrich. Floyd Landis bol v roku 2006 dodatočne diskvalifikovaný ako víťaz Tour de France. Ulrichovi bolo znemožnené štartovať na jednom ročníku Tour. Alberto Contador momentálne čelí vyšetrovaniu pre doping. Mnohí cyklisti ako Bjarne Riis (víťaz Tour de France v roku 1996) otvorene priznávajú, že počas svojej kariéry pravidelne dopovali.
Súčasný ročník Tour de France sa zatiaľ zaobišiel bez väčšieho škandálu, doping bol nájdený iba u jedného pretekára, ktorý nepatril medzi favoritov. My ako fanúšikovia profesionálnej cyklistiky môžeme iba dúfať, že tento krásny šport sa podarí očistiť a že zvíťazí športový duch, ktorým je cyklistika popretkávaná.