Gps zariadenia (ako sa nestratiť v neznámom teréne)

Orientácia v teréne je v cyklistike veľmi dôležitá, najmä ak sa rozhodneme ísť si zajazdiť na miesta, ktoré sú pre nás neznáme, alebo ktoré nejazdíme až tak často.

Využiť môžeme klasickú cyklistickú ale aj turistickú mapu, avšak ak sa cyklistike venujeme už dlhší čas alebo pravidelne jazdíme aj do neznámych oblastí, výborným riešením je kúpa niektorého z gps zariadení, ktoré sú priamo určené pre cyklistiku. Aj keď sa vám môže zdať, že sú tieto zariadenia drahé, investícia do nich sa prejaví na veľmi dlhú dobu a výrazne vám spríjemní vaše chvíle strávené na bicykli.

Gps zariadenie má od klasickej mapy výhodu, že za malý okamžik presne viete, kde sa nachádzate a aké oblasti sa nachádzajú okolo vás. Nemusíte tak úpenlivo hľadať na mape, čo vám ušetrí nemalé množstvo času. Gps zariadenie väčšinou obsahuje mapy krajiny, v ktorej ste ho kúpili, avšak môžete si k nemu prikúpiť aj ľubovoľné iné mapy. Takisto výrazne zastáva aj funkciu cyklopočítača.

Pomocou neho ľahko zistíte vašu aktuálnu/priemernú rýchlosť, či počet prejdených kilometrov. Navyše, vašu trasu si môžete uložiť a po výjazde prezrieť. Popri ceste si môžete ukladať zaujímavé body s pridaním popisu, aby ste sa k nim mohli v budúcnosti ľahšie vrátiť, alebo si ich pripomenúť.

Niektoré modely ponúkajú aj spoluprácu s počítačom, trasy si tak môžete porovnávať, ako aj dĺžky trvania jednotlivých vzdialeností, vďaka čomu vám to môže pomôcť pri vašich tréningoch. Drahšie modely ponúkajú aj variabilné príslušenstvo, ktoré slúži napr. na meranie kadencie(intenzita šlapania) či meranie srdcového tepu pomocou hrudného pásu.

V takomto prípade máte pri svojom tréningu čo najpresnejšie informácie o vašej výkonnosti a o jej zmenách. Nemusíte sa obávať, že by vám takéto zariadenie dlho nevydržalo, gps zariadenia sa vyrábajú z odolných materiálov a väčšina z nich je aj vodeodolných. Navyše u každého z nich je možnosť pevného uchytenia na akýkoľvek typ bicykla.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *