Pri výbere bicykla sa každý z nás môže stretnúť s problémom, kedy sa nevieme rozhodnúť, ktorý bicykel bude pre nás lepšou voľbou, či cestný alebo horský. Investícia do bicykla nie je každodenná záležitosť, preto by ste si mali dať na výbere záležať.
Ak jazdíte väčšinou len po asfalte a nespevnený terén je pre vás veľkou neznámou, v takomto prípade nie je čo riešiť a riešením je cestný bicykel. Vďaka jeho nízkej hmotnosti, nízkemu valivému odporu tenkých plášťov a vysokej tuhosti rámu budete mať radosť z rýchlej jazdy. Naopak, ak jazdíte len v teréne, hmotnosť bicykla bude patrične vyššia o niekoľko kg vďaka robustnému rámu, takisto aj šírka plášťov, kedy sú výrazne hrubšie, aby sa zaistila dobrá trakcia a priľnavosť k povrchu. Aby vás v lese poriadne „nevytriaslo“, bicykel bude určite vybavený aj odpruženou vidlicou, ktorá dokáže „vyžehliť“ nerovnosti.
Problém môže nastať, ak jazdíte nielen po asfalte, ale rovnakým podielom aj na horách. Na horskom bicykli je cesta po asfalte značne pomalá a nepohodlná v porovnaní s cestným bicyklom, navyše dochádza k nadpriemernému opotrebovaniu plášťov.
Takisto s cestným bicyklom by ste v horách toho veľa nenajazdili. Pre čo najlepšie uspokojenie požiadaviek môže výborne poslúžiť ako kompromis medzi cestou a terénom trekingový(krosový) bicykel s odpruženou vidlicou(najlepšie pokiaľ je uzamykateľná), ktorý je určený na univerzálne použitie. Hmotnosť takéhoto bicykla nie je nízka, ale ani vysoká a plášte nie sú ani úzke ani široké. Na ceste si udržíte pomerne vysokú rýchlosť, hoci nevyrovná sa rýchlosti cestného bicyklu.
Dostatočnú tuhosť zabezpečuje uzamknutie vidlice. Cesta po horách bude takisto pohodlná a je zabezpečená aj dostatočná ovládateľnosť. V prípade horšieho terénu môžete vymeniť plášte za hrubšie s agresívnejším vzorom a mať tak plnohodnotný horský bicykel. Opätovnou zmenou plášťov sa dá jednoducho bicykel „premeniť“ naspäť na pohodlný bicykel, určený hlavne na cestu.