Je alkoholizmus choroba? Považuje sa závislosť na alkohole za chorobu?

Často krát sa stretávame s otázkou, či alekoholizmus je vôbec choroba alebo nie a je to len nejaká porucha sebadisciplíny? A odpoveď je – áno, alkoholizmus je choroba. Alkoholikova túžba po alkohole môže byť rovnako silná, ako potreba vody a jedla. Alkoholik pokračuje v pití aj napriek vážnym zdravotným, rodinným alebo právnym problémom. Nadmerné pitie alkohol teda nie je žiadnou charakterovou vadou alebo vadou svojvôle.

Alkoholizmus je porucha metabolizmu alkoholu. Alkohol je v tele rozkladaný enzýmom – acetaldehyddehydrogenázou – na acetaldehyd a cukry. Alkoholici sú ľudia so zníženou hladinou tohto enzýmu. Alkoholizmus je progresívnou chorobou, to znamená, že sa časom zhoršuje – a to bez ohľadu na to, či alkoholik v pití pokračuje alebo nie.

Preto sa alkoholik aj po dlhom období abstinencie veľmi skoro dostane do stavu, v ktorom by bol, aj keby počas celej doby čo alkohol nepil, pil. Hladinu acetaldehyddehydrogenázy ovplyvňuje napríklad stres.

Podobne ako mnoho iných chorôb je aj alkoholizmus chronická choroba, čo znamená, že človeka sprevádza po celý život. Zvyčajne prebieha veľmi predvídateľným spôsobom. Riziko rozvinutia alkoholizmu ovplyvňujú dedičné faktory a aj životný štýl.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *