Keď nás hnevá počasie

Každý náš cyklistický výjazd ovplyvňuje množstvo faktorov, medzi ktorými zohráva kľúčovú úlohu počasie. Pekná obloha bez obláčika sa za pár hodín môže razom zmeniť na víchricu spojenú s dažďom, ktorá nám náš výjazd dokáže riadne strpčiť a poriadne nám nielen znechutiť náladu, ale jej pričinením aj podlomiť zdravie a oslabiť imunitu. Preto by sme počasie určite nemali podceňovať a dostatočne sa naň pred každým výjazdom pripraviť.

Dennodenne sa na nás hrnú predpovede počasia z rôznych druhov médií, ktoré sa neraz podstatne líšia. Vybrať si preto vhodný zdroj, ktorý by si zachoval čo najväčšiu relevanciu, môže byť veľký problém.

Náhodným a mylným predpovediam sa však dá veľmi jednoducho vyhnúť a to tak, ak začneme sledovať zdroj, ktorý pochádza priamo odtiaľ, kde sa stretávajú odborníci na túto problematiku na jednom mieste. Odpoveďou na našu otázku tak je SHMU (Slovenský hydrometeorologický ústav).

Na portáli SHMU nájdete najčerstvejšie a zároveň najpravdivejšie informácie o aktuálnom počasí a jeho zmenách pre obdobie dlhé až 10 dní.

Pred každým výjazdom tak môžeme ľahko získať najrelevantnejšie informácie o nadchádzajúcom období a podľa toho sa zariadiť, či hodláme svoj bicykel vytiahnuť von, alebo by bolo lepšie ostať doma, príp. ako sa na daný výjazd nachystať a čo si obliecť.

Pre naše potreby najväčšmi poslúži model Aladin, ktorý SHMU na svojej stránke ponúka bezplatne pre každého. Detailné grafy pohybu oblakov, výskytu zrážok, ale aj rýchlosti vetra a zmeny teplôt s odstupňovaním po jednotlivých hodinách nás dokážu výborne informovať a poskytnúť vyčerpávajúce informácie o všetkom, čo by sa nám mohlo zísť, vďaka čomu určite nezostaneme nepripravení.

Výjazd si tak budeme môcť užiť do sýtosti a nebudeme sa musieť obávať toho, že sa slnkom zaliata obloha razom zmení na niekoľkohodinovú silnú búrku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *