Keď nás trápia kolená

Kolená patria v cyklistike medzi tie časti tela, ktoré sú najviac namáhané. Výjazd, ktorý je dlhý aj niekoľko desiatok kilometrov im dokáže dať neraz poriadne zabrať, čo sa môže postupom času začať prejavovať aj bolesťami a následným obmedzením pri našej obľúbenej aktivite.

Bolesť kĺbov a obzvlášť kolien dokáže zaskočiť nejedného jazdca bez rozdielu veku. V takejto situácii je vhodné nájsť príčinu, ktorá túto bolesť spôsobuje, pokúsiť sa ju vyriešiť a dokázať jej v budúcnosti prechádzať. Len tak je možné udržať naše kolená bez problémov desiatky rokov, vďaka čomu budeme mať možnosť neustále sadať na naše horské bicykle a naplno si vychutnať jazdu.

Základným faktorom, ktorý je vhodný overiť si, pokiaľ nás trápia kolená, je, či máme správne nastavený posed bicykla, ktorý zahŕňa korektné nastavenie sedla (jeho výšku, umiestnenie). Vplyv naň má aj dĺžka kľúk a využívanie správnej veľkosť rámu. Ak má náš bicykel malý rám, dochádza k prílišnej námahe kolien. V takomto prípade by sme si mali zdvihnúť výšku sedla, príp. sa poobzerať po ráme inej veľkosti.

Druhým faktorom môžu byť dozvuky zo zranenia, ktoré sa nám mohlo v minulosti prihodiť. Využívaním špeciálnej bandáže (bežne dostupnej v športových obchodoch) docielime podporu kolena a jeho lepšiu fixáciu a prekrvenie. Najmä po zranení, alebo na začiatku každej sezóny by sme mali jazdiť frekvenčne a na ľahších prevodoch, pokiaľ nenaberieme v nohách dostatočnú silu.

Dopomôcť nám môže aj prevencia, ktorá je pri starostlivosti o kolená veľmi dôležitá. Používanie špeciálnych výživových doplnkov určených pre kolená ich dokáže výborne ochrániť, v prípade zranenia aj patrične urýchliť regeneráciu.

Medzi vhodnú kĺbovú výživu patrí kombinácia horčíka, vápnika a fosforu, ktoré zlepšujú kvalitu kostí vhodným prísunom minerálov. Pred opotrebením chráni kolená Glukosamin, ktorý má ochrannú funkciu, zabraňuje úbytku chrupavky, dodáva pružnosť a zabezpečuje plynulý chod kolena vďaka znižovaniu trenia kĺbu. Podobnú funkciu zaisťuje aj Chondroitin.

Perfektným doplnkom pre kĺbovú výživu je aj Kolagén, ktorý je dôležitý pre správny prísun vápnika do kostí a nadväznosti potrebných minerálov. V domácnosti ho môžeme nájsť v želatíne, napr. v gumových medvedíkoch, jeho množstvo obsiahnuté v nich však nie je vysoké, preto je vhodné zadovážiť si ho v inej, najlepšie práškovej forme.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *