Krvácanie je bez váhania jedným z najvážnejších a najnebezpečnejších poranení, a to hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré si preberieme na nasledujúcich riadkoch.
Čo je to krvácanie?
Je to dej, pri ktorom krv samovoľne vyteká z narušených tkanív a ciev. Z toho vyplýva, že ho musíme deliť hneď podľa niekoľkých kritérií: typ poranenia, miesto poranenia, a rozsah poranenia. V tomto článku sa zameriame na jednotlivé typy krvácania. Rozlišujeme tri základné typy krvácania: vlásočnicové, žilové a tepnové.
Delenie krvácania a ošetrovanie
Vlásočnicové krvácanie
Nie je poväčšine spojené s nejakým väčším úrazom, ide prevažne o známe krv vytekajúcu z nosa (ktoré sa stáva vďačnou témou vďaka mnohým pochybným radám typu: \“Musíš zakloniť hlavu\“). Vlásočnicové krvácanie väčšinou po nejakej chvíli samo ustane.
Žilové krvácanie
Tu už môže ísť o poranenie všetkých možných typov. Dôležité je však vedieť, že krv vytekajúca z rany pri tomto type krvácania má tmavo červenú farbu a vyteká pomerne pomaly.
Toto krvácanie už vyžaduje ošetrenie (hlavne v závislosti na rozsahu). Pokiaľ sa jedná o končatinu, je dobré ju dostať do polohy nad srdcom, kvôli zníženiu tlaku v končatine a potom ju obviažeme príslušným obväzom. Mali by sme mať na pamäti, že akákoľvek dezinfekcia nepatrí priamo do rany, ale len do jej okolia, pretože inak sa bude poranenie ťažko hojiť.
Tepnové krvácanie
Je najzávažnejším typom krvácania, pretože môže veľmi rýchlo dôjsť k veľkým stratám krvi. Krv je svetlo červená (farba krvi však nie je rozhodujúca, pri dusení môže mať krv farbu tmavo červenú) a vystrekuje z rany, čo môže mať za následok šok (pozri. článok šok a šokové stavy).
U tepnového krvácania musíme postupovať veľmi rýchlo. Ako prvý stlačíme tlakový bod a ak ide o končatinu snažíme sa ju v rámci možností dostať nad úroveň srdca. Týmito úkonmi by sa nám malo podariť dostatočne zmierniť intenzitu krvácania. Ďalej začneme s prikladaním tlakového obväzu (pozri článok škrtidlo a jeho použitie). Pri správnej aplikácii obväzu by sa nám malo podariť krvácanie zastaviť.