Muž a alkohol – Základné aspekty alkoholizmu u mužov

Muž a alkohol. Základné aspekty alkoholizmu u mužov.

Pitie muža je u nás brané ako \“spoločenská povinnosť\“. Nikto sa nad tým nepozastavuje (snáď okrem rodiny a blízkych priateľov alkoholika). Muž, ktorý nepije alkohol je v spoločnosti menej vítaný, jeho spoločenská rola je oslabená alebo je znemožnený.

Mnoho mužov pije kvôli svojej práci. Niektoré zamestnania sú predurčené k vysokému počtu alkoholikov – sú to povolania sprevádzané stresom, únavou a taktiež práce, kde hrozí riziko pochybenia alebo veľká zodpovednosť. Do tejto oblasti patrí často lekári, policajti, sudcovia, ad. Avšak ale žiadne náročné povolanie by nemalo byť ospravedlnením a výhovorku prečo muž pije alkohol.

Čo odporučiť manželkám/partnerkám mužov, ktorí majú problém s alkoholizmom? Rovnako ako aj u žien alkoholičiek, aj tu platí ultimátum – \“buď ja alebo alkohol.\“ Muž si musí vybrať.
Mnoho žien ale nechce rozvod a to z týchto dôvodov: deti by nemali otecka, ona by prišla o zdroj financií, hmotné zabezpečenie, psychickú a morálnu podporu atď.

Ak sa žena nechce rozísť s partnerom/manželom alkoholikom, tak sa odporúča sa aby prinútila závislého, aby sa išiel liečiť, dôležitá je aj podpora jeho záujmov a koníčkov.

Chybou rodinných príslušníkov (ktorú si to väčšinou vôbec neuvedomujú) je, že sa snažia riešiť problémy, vzniknuté z alkoholizmu dotyčného človeka, sami – snažia sa napr. zháňať lekárske potvrdenia, riešiť na polícii priestupky, ospravedlňovať na verejnosti správanie alkoholika. To ale nikam nevedie a problémy majú tendenciu sa kopiť a byť čoraz závažnejšie a závažnejšie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *