Niečo málo o histórii bicykla

Preto, aby sme plne pochopili krásu moderných bicyklov, je vhodné  aspoň trochu poznať ich históriu. Na rozdiel od iných príbehov z minulosti, tento o bicykloch je zaujímavý a miestami až zábavný.

Da Vinci a bicykel?

Ako to už býva pri väčšine moderných mechanických strojov, aj vynález bicykla je pripisovaný Leonardovi da Vincimu. Aj keď v tomto prípade nie priamo jemu, ale jeho žiakovi.  Tvrdenia o tom, že bicykel uzrel svetlo sveta v renesančnom Taliansku sú nepotvrdené, zachoval sa síce jeden nákres, ale jeho pôvod je spochybňovaný.

Éra humorných bicyklov

Prvým dvojkolesovým dopravným prostriedkom poháňaným ľudskou silou, ktorého existenciu nemožno spochybniť, bol velocipéd, ktorý si v roku 1818 dal patentovať barón Karl Dreis. Od moderného bicykla mal tento stroj pomerne ďaleko. Chýbali mu pedále a pohyb bol zabezpečovaný behom. Prvý bicykel bol tak skôr pomôckou pre beh ako skutočným bicyklom.

Názov bicykel vznikol vo Francúzsku v 60-tych rokoch 19-ho storočia. Toto je aj obdobie, kedy sa začali rozširovať bicykle, ktoré boli poháňané pedálmi. Je isté, že za túto inováciu je zodpovedný Francúz, ale identita vynálezcu zostáva neznáma. Na rozdiel od dnešných bicyklov boli prvé pedále umiestnené na predné zväčšené koleso – presne opačne, ako tomu je teraz.

Predné koleso sa časom zväčšilo až do obludných rozmerov a vznikol tak bicykel, ktorý všetci veľmi dobre poznáme z dokumentárnych filmov. Ako na ňom dokázali jazdiť, je len ťažko pochopiteľné. Vraj to však bolo veľmi zložité vzhľadom na vysokú pozíciu sedadla jazdca.

Zlatá éra bicyklov

Koncom 19-ho storočia sa bicykel začína viac približovať tomu, čo vídame na uliciach dnes. Veľkosti kolies sa vyrovnali a sedadlo sa posunulo dozadu. Koniec 19. storočia je neraz označovaný za zlatú éru bicykla. Bolo to obdobie mnohých inovácií, ako napríklad prvá použiteľná nafukovacia pneumatika,  s ktorou prišiel John Boyd Dunlop.

Do prvej svetovej vojny si bicykle užili nevídanú slávu. V tomto období patrili k hlavným spôsobom transportu nielen v Európe, ale aj v USA. Cyklistické kluby rástli ako huby po daždi v celom civilizovanom svete. Zlatá éra bicyklov začala blednúť s nástupom masovej výroby automobilov. V USA boli bicykle po prvej svetovej vojne postupne úplne vytlačené z verejného života – bicykle sa vyrábali iba pre deti. V Európe si však bicykel zachoval svoj význam aj naďalej.

Nástup horských bicyklov

V 20. storočí prebehlo množstvo zlepšení, ktoré výrazne ovplyvnili svetovú cyklistiku. Nemá však význam vymenovávať všetky. Jeden však rozhodne stojí za pár riadkov.  V roku 1981 bol na trh uvedený prvý komerčne úspešný horský bicykel. Produkt bol prijatý s veľkým nadšením. V roku 2000 predaj horských bicyklov prekonal predaj klasických.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *