Polohovanie

\"polohovanie-a-spravne-sposoby-polohovania\"Položením zranenej osoby do správnej polohy môžete predísť komplikáciám a postihnutého čiastočne zbaviť bolesti. Čo to polohovanie je a ako ho správne vykonať? V nasledujúcom článku nájdete prehľad základných polôh.

Polohovanie pri mozgolebečných poraneniach

Kedy: Pri akýchkoľvek poraneniach súvisiacich s hlavou alebo mozgom (otras mozgu, zlomenina lebečnej kosti, ..). Iba pre pacientov pri vedomí!
Ako: Poloha v ľahu na chrbte s mierne podloženou hlavou a natiahnutými dolnými končatinami.

Polohovanie pri poranení brucha
\"polohaKedy: Pri akýchkoľvek poraneniach súvisiacich s bruchom (náhla bolesť brucha, akútny zápal apendixu, ..). Pri súčasnom poranení hrudníka a dýchavičnosti je možné súčasne vypodložiť aj hrudník. Iba pre pacientov pri vedomí!
Ako: Postihnutý leží na chrbte a dolné končatiny sú podložené pod kolenami tak, aby sa päty nedotýkali zeme, resp. podložky.

\"polohovnaiePoloha pri poranení hrudníka – polosed

Kedy: Pri respiračných ťažkostiach. Poloha uľahčuje dýchanie. Iba pre pacientov pri vedomí!
Ako: Zranený sedí v záklone a opiera sa o ruky. Záchranca si tiež môže kľaknúť za postihnutého a položiť ho na seba.

Fowlerová poloha

\"FowlerovaKedy: Pri pneumotoraxe, v priebehu jeho ošetrenie a po ošetrení, ale iba ak je pacient pri vedomí!
Ako: Od obyčajného polosedu sa líši tým, že postihnutý je opretý a rukami sa zapiera o podložku. To zmierňuje bolesť a uľahčuje dýchanie.

Polohovanie pri zlomenine panvy

Kedy: Pri zlomenine panvy. S postihnutou osobou zaobchádzame opatrne, pretože je pre ňu veľmi bolestivý akýkoľvek pohyb pásom a dolnými končatinami. Iba pre pacientov pri vedomí!
Ako: Poloha v ľahu, kedy kolená a bedrá sú položené do pravého uhla. Ako podložku môžeme použiť napr. stoličku.

Protišoková poloha

\"protišokováKedy: Pri rozvoji šoku ako prevencia vzniku alebo pri šoku. Cieľom je dostať krv do centrálnej časti tela.
Ako: Postihnutý leží na chrbte a dolné končatiny má vyvýšené najmenej o 30 cm. Môžeme aj podložiť celé nosidlá so zraneným, tiež najmenej o 30cm.

Autotransfuzná poloha

Kedy: Používa sa predovšetkým u pacientov v šoku, ktorý je spôsobený masívnym krvácaním, alebo ak nepomáha protišoková poloha. Opäť ide o centralizáciu krvi do životne dôležitých orgánov za cenu mierneho nedokrvenia končatín.
Ako: Zranený leží na chrbte a má vyzdvihnuté horné aj dolné končatiny kolmo k telu. V extrémnom prípade možno ešte takto vyzdvihnuté končatiny omotať elastickým obväzom pre získanie čo najväčšieho množstva krvi, ale toto sa z dôvodu časovej náročnosti a malej efektivity nepoužíva. V ľahších prípadoch stačí vyzdvihnúť len dolné končatiny.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *