poranenia mozgu a prvá pomoc pri poraneniach mozgu

Poranenie mozgu (otras mozgu, pomliaždenie a stlačenie mozgu)

\"poraneniePoranenie mozgu nevzniká len vplyvom pôsobenia vonkajších síl na lebku, ale môže mať aj iné príčiny. O rôznych poraneniach mozgu, ich príznakoch a ako na prvú pomoc, pri takýchto poraneniach sa dočítate v nasledujúcom článku.

Otras mozgu

O čo ide: ide o dočasnú, ale rozsiahlu poruchu mozgovej činnosti

Príznaky otrasu mozgu: väčšinou po úraze krátke bezvedomie v rozsahu niekoľkých minút, postihnutý si nepamätá na udalosť, bolesti hlavy, dezorientácia, vracanie, pot a zvýšená dychová frekvencia.

Pomliaždenie mozgu

O čo ide: ide o mechanické poškodenie mozgu so štrukturálnymi zmenami buniek.

Príznaky pomliaždenia mozgu: väčšinou po úraze krátke bezvedomie v rozsahu pár minút, postihnutý si nepamätá na udalosť, bolesti hlavy a rôzny stupeň dezorientácie.

Stlačenie mozgu

O čo ide: ide o stlačenie mozgu vplyvom krvácania či hematómu (to vzniká porušením ciev pri úraze) – nemusí byť teda spôsobené úrazom, ale napríklad aj mozgovou mŕtvicou.

Príznaky stlačenia mozgu: väčšinou u postihnutého nastáva tzv. \“dvojfázové bezvedomie\“ – postihnutý upadne po úraze do bezvedomia, po prebratí zvracia a po rôzne dlhej dobe (až v rámci dňa) upadá do druhého bezvedomia v dôsledku stlačenia mozgu vznikajúcim hematómom.

Medzi bezvedomím je možné u postihnutého pozorovať rozdielnu veľkosť zreníc.

Prvá pomoc pri poranení mozgu

Postihnutý je v bezvedomíošetríme vonkajšie poranenia a pacienta uložíme do stabilizovanej polohy (dbáme na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii – možnosť poranenia krčnej chrbtice).

Postihnutý pri vedomípoloha na chrbte s podloženou hlavou, protišokové opatrenia, nepodávame jedlo ani pitie.

Takto postihnutej osobe vždy zabezpečíme lekárske ošetrenie v čo najkratšom čase, či priamo zavoláme záchranku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *