Pôsobenie alkoholu na mladých a na starších ľudí – aký je rozdiel?

Je pôsobenie alkoholu na organizmus odlišné v závislosti podľa veku osoby, ktorá alkohol konzumuje?

Áno, účinok alkoholu na ľudský organizmus sa s vekom naozaj mení. Vekom sa spomaľuje reakčný čas, človek začína mať problémy so zrakom a sluchom a tolerancia na alkohol sa znižuje.

To znamená zvýšené riziko pádov, dopravných nehôd a ďalších nepríjemností spojených s konzumáciou nadmerného množstva alkoholu.

Starší ľudia navyše častejšie užívajú lieky. Kombinácia alkoholu a niektorých liekov môže byť veľmi nebezpečná, alebo dokonca až fatálna. S alkoholom reaguje viac ako 150 preparátov, ktoré sú na trhu. Navyše, alkohol môže niektoré telesné ťažkosti, bežné vo vyššom veku výrazne zhoršiť – napríklad vredy alebo vysoký krvný tlak.

Psychické zmeny sprevádzajúce starnutie majú na svedomí to, že sa ľudia cítia \“v nálade\“ aj po pomerne malom množstve alkoholu. Takže – aj v prípade, že nie je žiadny zdravotný dôvod vyhýbať sa alkoholu, je lepšie, keď sa starší ľudia obmedzia len na jeden pohárik alkoholu denne.

A naopak veľmi mladému organizmu alkohol, škodí možno ešte viac ako starším ľuďom pretože takýto mladý organizmus ešte nie je schopný sa s alkoholom vysporiadať a nedokáže ho ľahko a bez problémov odbúravať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *