Preprava bicykla (vlakom)

Prepraviť bicykel na určité miesto potreboval s najväčšou pravdepodobnosťou už každý z vás. Či sa jednalo o cyklistický maratón, alebo ste mali chuť navštíviť s bicyklom určitú oblasť našej krajiny, najvhodnejšou voľbou bola určite preprava vlastným autom, do ktorého by ste si bicykel naložili. Ak však auto nemáte, príp. nedokážete do neho svoj bicykel bez problémov „napratať, alebo z nejaké dôvodu nemôžete alebo nechcete využiť jeho služby, prichádzajú na rad alternatívne možnosti dopravy.

Jedným z najčastejšie používaných spôsobov pre prepravu bicykla patrí s určitosťou železničná doprava. Ak sa rozhodnete pre tento typ dopravy, k cestovnému lístku si potrebujete zakúpiť lístok na batožinu. Pokiaľ má vlak batožinový vozeň – pojazdnú úschovňu batožín(PÚB), môžete ho nechať prepraviť v ňom.

Bicykel vám označia, uložia do neho a po príchode do cieľovej stanice si ho neskôr vyzdvihnete. Takýto vozeň nájdete nájme vo vlakoch, ktoré sú rýchlejšie a premávajú na dlhšie vzdialenosti.

V batožinových vozňoch majú na bicykle aj špeciálne stojany, nanešťastie nie vždy ich využívajú a môže sa stať, že vám bicykel v ňom zostane len tak niekde „pohodený“. Pri jeho preberaní by ste si ho mali preto vždy dôkladne skontrolovať. V niektorých prípadoch sa môže stať, že si bicykel môžete naložiť do tohto vozňa aj sami, s takouto možnosťou sa ale stretnete ojedinele. Pokiaľ bicykel prepravujete vo vlaku s označením IC, potrebujete si na neho povinne zakúpiť aj miestenku. V ostatných vlakoch je táto miestenka možná, ale nie povinná.

Bicykel môžete prepravovať aj ako ZPB (zjednodušená preprava bicyklov), kedy s bicyklom nastúpite do prvého alebo posledného vozňa, aby ste nebránili ostatným cestujúcim. Výhodou je, že ho máte stále pod svojim dohľadom, máte tak istotu, že nikto iný s ním nebude manipulovať a zamedzíte tak jeho prípadnému poškodeniu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *