Rýchloupináky – šikovná pomôcka

Rýchloupináky patria na bicykli medzi veľmi šikovné pomôcky, ktoré už väčšina ľudí berie ako samozrejmosť, hoci na starších bicykloch sa s nimi stretneme pomenej. Úlohou rýchloupináku je nahradiť pevnú skrutku. Najčastejšie sú pomocou nich upevnené kolesá, ale aj sedlová trubka.

Rýchloupináky využívané na uchytenie kolies výborne oceníte pri opravách defektu či údržbe bŕzd, kedy kolesá pomocou uvoľnenia páky bleskurýchlo bez problémov vysadíte z rámu. Takýto rychloupinák môžeme nastaviť otáčaním páky do strán. Pri nasadení kolesá by zatlačenie páky pri sklopení malo byť nastavené tak, aby sme pri zavŕšení použili len miernu silu.

Nikdy nenastavujte rýchloupinák tak, aby ste museli pri doraze využiť veľmi veľkú silu, pretože ho tak môžete ľahko zničiť, podobná situácia nastane aj pri použití krátkeho rýchloupináka. Pri príliš slabom zatiahnutí by sa koleso mohlo nečakane uvoľniť, čo by mohlo vyústiť k úrazu.

Rýchloupinák sedlovky má tiež svoje opodstatnenie, behom pár sekúnd si môžeme svoje sedlo upevniť do takej výšky ako momentálne potrebujeme, čo sa nám výborne zíde pri rozmanitom teréne, kedy často striedame jazdu do kopca so zjazdmi.

Pri zjazdoch je dobre mať sedlo vždy položené nižšie, pretože svoje ťažisko posúvame mierne dozadu, inak by nám mohla pri manévrovateľnosti brániť výška sedla. Na tento účel, ako aj pre pohodlnosť(ovládanie z riadidiel)je možné využiť aj teleskopickú sedlovku, jej cena je však veľmi vysoká(nad 200eur), rýchloupínak sedlovky je jednoznačne lacnejším riešením.

Ak vás v lese postihne defekt, páku (nikdy nie však osku, lebo by ste ju mohli zničiť) rýchloupináku môžete pri jeho oprave použiť v núdzovom prípade namiesto montpáky.

Majte vždy na pamäti, ak už raz začnete využívať službu rýchloupinákov, nenechávajte bicykel bez dozoru(tzn. neuzamykať bicykel na verejných miestach, atď.), pretože ako ľahko vy odmontujete pomocou nich nejaký komponent z vášho bicykla, tak ľahko by to mohol využiť príp. potenciálny zlodej.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *