Skladáme si bicykel

Väčšina ľudí si kupuje sériovo vyrábané bicykle, no nájde sa aj zopár nadšencov, ktorý si svoje „mašiny“ skladajú sami z komponentov, ktoré si sami vyberú. Pri sériovom bicykli sa nemusíte prakticky o nič starať, kúpite si bicykel a hneď môžete začať na ňom jazdiť.

Pri lacnejších modeloch (do 1000 eur) sa neoplatí skladať si svoj vlastný bicykel, pretože by vás všetky diely dokopy stáli omnoho väčšiu sumu  peňazí, ako je cena rovnakých komponentov na sériovom bicykli. Avšak, ak máte k dispozícii vyššiu sumu peňazí, máte viacej možností na výber. Výhodou vlastného poskladaného bicykla je, že si môžete vybrať všetky komponenty podľa vlastných predstáv a požiadaviek, máte pred sebou prakticky neobmedzený výber produktov domácich ale aj svetových značiek.

Základom každého bicykla je kvalitný rám, veľmi záleží na jeho geometrii a ťažisku, ktoré má výrazný vplyv na ovládateľnosť bicykla a jeho „správanie“ sa. Pri výbere rámu záleží na tom, aký štýl jazdíte (cross country, enduro, all mountain, freeride, downhill), pretože geometrie rámov jednotlivých cyklistických disciplín sa výrazne odlišujú.

Druhým najzákladnejším komponentom je vidlica, príp. tlmič( ak máte celoodpružený bicykel). Takisto isto ako rám, aj ony sa rozlišujú podľa štýlu jazdenia a každá z nich dokáže inak „žehliť“ nerovnosti a má rozličný zdvih. Vidlica sa musí podrobiť rámu, pre každý rám sú určené len vidlice, ktoré majú zdvih v určitom „povolenom“ rozmedzí. Ak by ste použili vidlicu, ktorá má vyšší zdvih, ako je povolené, došlo by k nadmernému zaťaženiu rámu, ale aj vidlice, čo by mohlo vyústiť k ich zlomeniu, alebo ohnutiu.

Ďalším neodmysliteľným komponentom sú kolesá, ktoré by mali zakladať na kvalitnom ráfiku a náboji s vhodným výpletom. Nesmieme zabudnúť ani na brzdy, ktoré sa výrazne charakteristicky odlišujú vo svojom brzdnom účinku a každému vyhovuje odlišný typ.

Ostatným komponentom ako sú predstavec, riadidlá, prešmykač, prehadzovačka, kazeta, kľuky, sedlovka, sedlo, plášte, atď., neprikladáme až takú veľkú váhu, aj keď ich výber je takisto patrične dôležitý.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *