Štýl jazdy – downhill

Downhill patrí medzi najobľúbenejšie, ale aj najnebezpečnejšie cyklistické štýly a venuje sa mu najmä mladšia časť populácie. Pri tomto štýle dosahujú bicykle hmotnosti neraz aj cez 20kg, vďaka čomu sú využívané len pri zjazde dolu kopcom. Jazda smerom nahor je vďaka vysokej hmotnosti takmer nemožná a vyčerpávajúca.

Jazdci dosahujú pri zjazde dolu obrovské rýchlosti, samozrejmosťou sú preto veľké zdvihy prednej vidlice, ktorá je pre zvýšenie pevnosti celého bicykla vo väčšine prípadov dvojkorunová. Takisto je prítomný aj veľký zdvih tlmiča.

Vďaka týmto zdvihom v kombinácii so širokými plášťami nie sú menšie prekážky pre bicykle žiadnym problémom a ľahko „vyžehlíte“ väčšinu nerovností aj pri vyššej rýchlosti. Stabilita a vysoká manévrovateľnosť aj v ťažkom teréne sú zabezpečené špeciálnou geometriou rámu, ktorej dopomáhajú krátky predstavec a široké rozpätie riadidiel.

Voľnosť pohybu a rýchlosť sú hlavným dôvodom, prečo tento cyklistický štýl láka čoraz viac mladých ľudí vyskúšať si tento zážitok. Takéto bicykle sú však veľmi finančne náročné a ich ceny sa pohybujú v niekoľkých tisíckach eur, preto si ich mnoho ľudí nemôže dovoliť zakúpiť.

Dopriať si radosť z dowhillu však môžete aj vy, a to návštevou niektorého z bike parkov, ktoré sú rozšírené najmä v okolitých krajinách, ale môžete ich nájsť aj u nás. Môžete si tu takýto bicykel, ako aj vybavenie v podobe chráničov a helmy zapožičať a vyskúšať naplno svoje zručnosti na niektorej z náročných tratí. Podobne, ako iné cyklistické štýly, aj downhill má svoje zastúpenie v súťažiach na medzinárodnej úrovni.

Ako ikonu tohto športu môžete spomenúť Sama Hilla, ktorý sa stal tri krát majstrom sveta a robí tak výborné meno downhillu na celom svete, čím sa stal idolom pre mnohých mladých začínajúcich jazdcov. Z našich jazdcov stojí za povšimnutie Filip Polc.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *