Teleskopické sedlovky

Teleskopické sedlovky sa objavili na našom trhu len nedávno, avšak za krátky čas si už stihli nájsť veľké množstvo priaznivcov. Môžu sa popýšiť svojou výbornou užitočnosťou, najmä pri výjazdoch s rôznym prevýšením. Klasickú sedlovku musíme pri prudkom zjazde znížiť, aby sme docielili zlepšenú manévrovateľnosť, naopak, pri výšlape ju zvýšiť.

Túto činnosť väčšinou robíme manuálne, avšak ak nás popri našej trase čaká premenlivý povrch, pri ktorom sa striedajú stúpania so zjazdmi, nastavovať neustále klasickú sedlovku je veľmi otravné a nepraktické.

Teleskopická sedlovka nám umožňuje nastaviť sedlo do požadovanej výšky a to aj za jazdy a bez problémov. Funguje na podobnom princípe ako vidlice či tlmiče, piestnica sa zasunie do tela sedlovky podobným spôsobom, ako vnútorné nohy do vonkajších nôh. Pomocou páčky pod sedlom môžete kedykoľvek zmeniť zdvih tejto sedlovky, ktorá sa vysunie (zasunie) o požadovaný zdvih(obvykle 100-120mm).

Pre spríjemnenie ovládania je možné nájsť aj sedlovky diaľkovo ovládané, pri ktorých páčkou ovládame lanko, príp. hydraulický systém (podobne ako u kotúčových bŕzd), ktorým si regulujeme tento zdvih.

Rýchle a pohodlné nastavenie výšky sedla nám pomocou teleskopickej sedlovky značne spríjemní naše cyklistické výlety. Ak si však chceme dopriať takéto potešenie, musíme sa o takúto sedlovku aj patrične starať. Pravidelný servis je nevyhnutnosťou, pretože sedlovka je podobne ako napr. vidlice neustále namáhaná, navyše piestnica nie je na rozdiel od vidlice neustále v pohybe, čím dochádza k väčšiemu znečisteniu tesnenia(absencia samočistenia).

Takisto pri sedlovkách ovládaným lankom je potrebný zvýšený dôraz na čistenie, pretože ak sa medzi lanko dostane špina, ľahko sa môže stať, že sa vám sedlovka zasekne, alebo sa zhorší jej plynulý chod. Počítajte taktiež aj s vyššou zriaďovacou cenou, ceny teleskopických sedloviek sa pohybujú od 150eur a viac.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *