V tomto článku nájdete opis tlakových bodov na tele, pri ktorých správnom stlačení dôjde k okamžitej zástave krvácania. Tlakové body na tele.
Tlakové body všeobecne:
Slúžia na núdzové zastavenie tepnového krvácania. Sú to miesta, kde ľahko nahmatáme prívodnú tepnu a pritlačíme ju ku kosti. Pri správnom stlačení dôjde k okamžitej zástave krvácania. Pokiaľ ide o končatinu držíme ju nad úrovňou srdca.
Hlava
Spánková tepna: stláčame asi prst pred ušným lalokom. Pri krvácaní z hlavy.
Lícna tepna: stláčate pred okrajom žuvacieho svalu v mieste, kde tepna prechádza cez dolný okraj dolnej čeľuste. Pri krvácaní z úst a tváre.
Krk
Krčná tepna: pri prednom okraji kyvača hlavy asi uprostred jeho dĺžky (vedľa ohryzku). Pri krvácaní z jazyka, alebo krčnej tepny (stláča sa len na postihnutej strane, pri stlačení oboch sa preruší prívod krvi k mozgu a postihnutý môže upadnúť do bezvedomia).
Horná končatina
Podkľučná tepna: stláčame nad kľúčnou kosťou vo vnútornej tretine. Pri krvácaní z ramena, amputácii hornej končatiny.
Ramenná tepna: stláčame v medzisvalovej ryhe v hornej tretine. Pri krvácaní z predlaktia a ruky.
Brucho
Brušný tlakový bod: tesne nad pupkom, tlačí sa krúživým pohybom ruky, ktorá je zovretá v päsť, postihnutý je na chrbte na tvrdej podložke. Pri vysokej amputácii dolnej končatiny, pri gynekologickom krvácaní.
Dolná končatina
Stehenná tepna: stláčame pod stredom trieslového väzu dvoma palcami, pri amputácii dolnej končatiny. Pri krvácaní zo stehna.
Podkolenná tepna: tlačíme v podkolennej jamke za súčasného maximálneho ohnutia v kolennom kĺbe (kolene). Pri krvácaní z predkolenia.