prvá pomoc pri topení sa

Topenie sa

\"prváAká je prvá pomoc pri topení sa a ako treba postupovať pri prvej pomoci? Všetci poznáme prípady topenia sa vo vode, ale vedeli ste, že sa dá utopiť aj na súši?

Čo sa deje vo vnútri organizmu:

Ako je už naznačené vyššie sú dva druhy topenia:

Topenie vlhké: Dochádza k vdýchnutiu vody do pľúc. Sladká voda sa tu rýchlo vstrebáva vďaka osmóze do červených krviniek. Ak sa do pľúc dostane slaná voda, červené krvinky majú snahu slanosť riediť a organizmus vypúšťa do pľúc ďalšiu vodu, dochádza tak k opuchu pľúc.

Topenie suché: Do pľúc sa žiadna voda nedostane, dochádza k reflexívnemu stiahnutiu (kŕče) svalov a hrtanu s následkom zástavy dýchania. Toto sa môže stať napr. pri ponorení hlavy pod vodu.
V oboch prípadoch je znemožnené pľúcam pracovať správne, telo sa ocitá bez kyslíka a topiaci upadá do bezvedomia.

Čo sa deje navonok:

Topenie vo vode je jedno z najväčších nebezpečenstiev pri letných radovánkach. Príčinou môže byť podcenenie síl alebo náhly kŕč svalov. Väčšinou sa topiaci na seba snaží upozorniť (volaním alebo mávaním). Pri vyťahovaní topiaceho z vody, ale musíme byť opatrní a túto činnosť radšej prenechať skúsenému plavcovi alebo vodnému záchranárovi. Postihnutý sa totiž inštinktívne snaží po čomkoľvek z vody vyliezť a ľahko by neskúseného záchrancu stiahol ku dnu.

Ak nie je v blízkosti žiadny profesionál plavca, odporúča sa laikom počkať v blízkosti topiaceho až kým neupadne do bezvedomia, a až potom ho vytiahnuť na breh. Po vytiahnutí z vody môže byť postihnutý už značne modravý a môže sa objaviť opuchnutosť pier a ušných lalokov.

Prvá pomoc pri topení:

Ihneď voláme rýchlu záchrannú pomoc, najlepšie ešte pred začatím vyťahovania z vody. Na brehu je najdôležitejšia okamžitá resuscitácia, zvýšenú pozornosť venujeme vyčisteniu ústnej dutiny, odkiaľ musíme odstrániť všetky prekážky brániace umelému dýchaniu (u topenia je to najmä lístie či blato).

Vodu sa z dýchacích ciest nepokúšame vylievať, veľmi rýchlo sa vstrebáva sama. Nezabúdame ani na podchladenie (vyzlečieme postihnutého z mokrých šiat a prikryjeme ho napr. suchú dekou, alebo iným kusom suchého odevu). Ak sa postihnutý po resuscitácii preberie už na mieste, zaistíme mu napriek tomu prevoz do nemocnice.

Zaujímavosti o topení:

Topenie (suché) môže byť vyvolané tiež ochorením (napr. infarktom myokardu, mozgovou mŕtvicou, pri epileptickom záchvate a pod.).

Vlhké topenie sa môže prihodiť aj pri plávaní v daždi či za silného vetra, kedy postihnutý vdychuje drobné kvapôčky tvoriace sa nad hladinou.

Pri topenie v studenej vode sa výrazne spomalí metabolizmus buniek, sú zaznamenané prípady, keď sa podarilo topiaceho zachrániť aj po viac ako 50-tich minútach bez kyslíka.

Zhrnutie:

Príznaky:

  • namodralosť
  • zdurené pery a ušnice

Základná prvá pomoc:

  • vytiahnutie z vody – treba prenechať profesionálom ak je to možné
  • v prípade potreby resuscitácia
  • zabránenie podchladeniu
  • polohovanie: pri bezvedomí treba zachovať alebo opätovne nastoliť základné životné funkcie a ak je vyčistená ústna dutina
  • zavádzame stabilizovanú polohu

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *