Tour de France – sieň víťazov

Tour de France patrí medzi najsledovanejšie športové podujatia. Napriek mnohým problémom s dopingom, ktorými sa Tour dlhodobo borí, cyklistika môže Tour de France ďakovať za svoju popularitu. Sú to práve tieto preteky okolo Francúzska, ktoré vytvárajú športové idoly, ktoré inšpirujú celé generácie. Za posledných 20 ročníkov Tour sme spoznali celkovo deväť víťazov, z ktorých minimálne traja patria k ikonám tohto športu.

Greg Lemond

Tento americký cyklista zvíťazil na Tour de France v roku 1990. V tomto roku dosiahol svoj tretí, záverečný titul. Predtým vyhral v rokoch 1989 a 1986.

Lemond je ukážkovým príkladom športového návratu v pôvodnej sláve.

Po víťazstve v roku 1986 bol vážne zranený počas poľovačky, napriek tomu sa mu však podarilo do kolotoča cyklistiky úspešne vrátiť.

Miguel Indurain

Známy aj ako Miguelon alebo Veľký Mig, kraľoval na Tour de France v rokoch 1991 až 1995. Ako štvrtému pretekárovi v histórii sa mu podarilo vyhrať Tour päť krát v rade. Indurain dosiahol aj dvakrát jedinečné double, keď vyhral v jednom roku Giro d`Italia  a Tour de France.

Indurain, tento uzavretý Bask, bol hrdinom v pravom zmysle slova.  Pre Baskicko bol Miguel symbolom vlastnej identity a úspechu.

Bjarne Riis

Bjarne Riis ukončil dominanciu Miguela Indurain a Tour vyhral v roku 1996. Bolo to jediné víťazstvo tohto dánskeho cyklistu.

V súčasnosti je Riis manažérom a vlastníkom cyklistického tímu Saxo Bank Sungard, ktorého lídrom je v tomto ročníku Tour Alberto Contador. Riis je jedným z mála profesionálnych cyklistov, ktorý otvorene priznal používanie nedovolených podporných prostriedkov.

Jan Ulrich

Jan Ulrich, pôvodom z Výhodného Nemecka, vyhral Tour de France v roku 1997, vôbec ako prvý Nemec. Ulrich je považovaný za jedného z najlepších  časovkárov v celej ére cyklistiky.

Napriek neobyčajným schopnostiam v individuálnych pretekoch svoj talent pretavil iba do jedného víťazstva.

V kariére však dosiahol pozoruhodných 5 druhých miest na Tour a jeho súboje s Lance Armostrongom sa stali legendárne.

Marco Pantani

Marco Pantani patril k najobľúbenejším pretekárom na Tour. Fanúšikovia ho mali radi pre jeho agresívny štýl jazdy, Marco bol výborný vrchár, čo mu zaručilo víťazstvo na Tour de France v roku 1998.

V tomto roku Pantani vyhral aj Giro. Pantani bol viackrát podozrievaný z dopingu, čo bol aj dôvod jeho vylúčenia z Tour v roku 1999.

Lance Armstrong

Sedemnásobný víťaz Tour de France. Lance Armstrong predviedol jeden z najúžasnejších športových návratov v dejinách.

Armstrong prekonal rakovinu semenníkov, aby sa v roku 2000 vrátil k cyklistike a vyhral Tour celkovo 7 krát.

Oscar Pereiro

Pravdepodobne najmenej známy víťaz Tour. Pereiro sa stal víťazom Tour v roku 2006 až dodatočne, keď jeho pôvodný víťaz Floyd Landis bol z dôvodu dopingu diskvalitifkový.

Alberto Contado

Alberto Contador je stále aktívny cyklista, ktorý tento rok vyhral Giro d`Italia a stal sa tak iba jedným z piatich cyklistov, ktorý vyhrali všetky podujatia Veľkej trojky ( Tour de France, Giro d`Italia, Vuelta a Espaňa). Contador bol jedných z favoritov na víťazstvo v tohtoročnej Tour, ale 18 etaba definitívne potvrdila, že tento rok sa to Albertovi nepodarí. Contador vyhral Tour de France v rokoch 2007, 2009 a 2010. Contador je bol minulý rok obvinený z užívania nepovolených podporných látok.

Carlos Sastre

Ďalší špaliensky cyklista, ktorý pokoril Tour de France. V roku 2008 sa to Sastremu podarilo s jedným najmenších časových rozdielov. Carlos Sastre bol v cieli Tour de France v Paríži, po 21 etapách, o 58 sekúnd skôr ako jeho súper Austrálčan Caden Evans.

Nová hviezda?

Ročník 2011 nám s najväčšou pravdepodobnosťou predstaví nového víťaza. Či už ním bude Andy Schleck, Frank Schleck alebo Cadel Evans, s určitosťou môžeme povedať, že víťaz bude mať šancu sa zaradiť medzi ďalšie legendy stvorené na cestách Álp a Pyrenejí.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *