Hydraulické kotúčové brzdy sa pýšia svojou spoľahlivosťou aj pri najnáročnejších podmienkach. Aby sme zabezpečili ich bezchybný chod pri každej jazde na bicykli, dôležitú úlohu hrá nastavenie brzdy a jej údržba.
Kotúč brzdy by mal byť v najväčšej rovnováhe vzhľadom na brzdu. Dôležité je upevnenie kotúča na náboji každého kolesa a poloha samotnej brzdy. Túto polohu ľahko nastavíme pomocou torxových a inbusových kľúčov. Ak nie je kotúč rovnomerne vzdialený medzi oboma brzdovými platničkami, bude to spôsobovať nadmerné opotrebenie jednej z nich. Na brzdách je takisto možné uskutočniť viacero druhov nastavení, napr. vzdialenosť brzdových doštičiek od kotúča, vzdialenosť páčok od riadidiel, citlivosť, atď (záleží od konkrétnej brzdy).
Nadmerné opotrebenie platničiek tiež zapríčiňuje, ak je brzda zavzdušnená. Zavzdušnenú brzdu ľahko odhalíme tak, že sa nám brzdová páka okamžite nevráti do pôvodného stavu alebo má veľmi dlhý chod, takisto sa do „normálu“ nevrátia ani brzdové platničky a sú príliš blízko seba. Môžu tak trieť zbytočne o kotúč. Je možné pocítiť pokles brzdového účinku. Odvzdušnenie brzdy môžeme zrealizovať sami pomocou odvzdušňovacej sady s priloženým návodom, ktorú zakúpite už za pár desiatok eur.
Chce to však patričnú prax a výmena hydraulickej kvapaliny či minerálneho oleja je vcelku „špinavá“ robota(vytekanie oleja, jeho dopĺňanie), preto je to nevhodné napr. robiť doma v byte. Väčšina ľudí to preto necháva na servis, aj keď vás to môže stať toľko, koľko stojí nová ovzdušňovacia sada.
Účinok hydraulickej brzdy znižuje aj mastnota na kotúči, ktorý by sme mali preto pravidelne odmasťovať, najlepšie odmasťovačom, ktorý je presne určený na brzdy. Ak máme príliš opotrebené platničky, netreba váhať so zakúpením nového páru, pretože tým „trpí“ váš kotúč a jeho životnosť sa rapídne znižuje.