Výmena riadidiel a predstavca

Výmenu riadidiel a predstavca realizujeme obvykle vtedy, ak sa nám jeden z týchto dvoch komponentov opotrebuje, príp. poškodí pádom. Najčastejšou „obeťou“ pri pádoch bývajú riadidlá.

Dôvodom na výmenu môže byť aj šetrenie hmotnosti, ktoré majú často v obľube najmä náročnejší jazdci. Aby ušetrili „pár“ gramov, klasické komponenty nahrádzajú komponentmi z ľahších materiálov, najčastejšie z karbónu či titánu. Aj keď je karbón veľmi pevný a tuhý materiál, takisto sa môže pri páde ľahko poškodiť.

Pre kúpou riadidiel a predstavca sa najskôr presvedčte, či budú kompatibilné s vašimi komponentmi. Najčastejšie sa môžete stretnúť s priemerom 31,8mm a 25,4mm. Preto, ak máte napr. riadidlá s priemerom 31,8mm, musíte tomu prispôsobiť aj predstavec. Pre predstavec je navyše dôležitý priemer stĺpika vidlice(štandardne 1 1/8 “).

Čím dlhšie riadidlá sa rozhodneme namontovať, tým lepšiu ovládateľnosť bicykla dostaneme. Podobne, avšak nepriamo úmerne to platí aj s dĺžkou predstavca.

Pri výmene riadidiel najskôr odstránime všetky komponenty postupne z vonkajška smerom do vnútra. Obvykle sú v poradí: rohy, gripy, brzdy, radenie. Pri niektorých bicykloch môžeme nájsť aj lock-out(uzamknutie) vidlice alebo tlmiča.

Odmontovanie prevedieme pomocou imbusových kľúčov rôznych veľkostí, avšak zapamätajte si, v akom poradí nasledujú brzdy, riadenie, atď. a aj aký sklon mali predtým jednotlivé komponenty, aby ste to pri spätnom namontovaní nezamenili a mohli to mať prispôsobené tak, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Ak vám ostanú riadidlá „holé“, môžete ich odmontovať z predstavca, takisto potom aj samotný predstavec a namontovať požadované nové komponenty. Po namontovaní nových komponentov sa uistite, že ich máte dostatočne pritiahnuté, aby ste neohrozovali pri jazde svoju bezpečnosť, alebo bezpečnosť iných.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *