Výmena rohov a gripov

Gripy patria medzi komponenty, ktoré sa najčastejšie opotrebúvajú a preto je ich potrebné vymeniť takmer každú sezónu. Výmena gripov však býva mnohokrát veľmi zložitá a náročná, pokiaľ neviete ako nato. Staré stvrdnuté gripy idú samotné dole len veľmi ťažko a dosť by ste sa s tým natrápili, preto je dobré pomôcť si vhodnými prostriedkami.

Ak máme spoločne s gripmi namontované aj rohy, najskôr odmontujeme tie, vhodným inbusovým kľúčom postačí uvoľniť skrutku pod rohom, ktorý potom následne ľahko vyberieme. Niekedy sa môže stať (vďaka pádom a tvrdším zaobchádzaním) že roh môže byť mierne ohnutý či zdeformovaný a drží stále pevne. V takomto prípade si pomôžeme kladivom. Nemusíte sa obávať drobných škrabancov, ktoré sa môžu objaviť na riadidlách, väčšinou sú to len kozmetické vady, ktoré nemajú vplyv na funkčnosť a ostanú zakryté pod rohom či gripom.

Pre odstránenie gripov je vhodné použiť obyčajnú vodu, ktorú pomocou striekačky s ihlou nanesieme pod grip a to tak, že si dopomôžeme skrutkovačom, ktorým mierne nadvihneme koniec gripu, aby sa nám tam vošla ihla. Krútivým pohybom grip jednoducho uvoľníme. Môže sa stať, že grip drží veľmi pevne, vtedy namiesto vody použijeme olej(najlepšie WD-40). Nesmieme zabudnúť riadidlá po odstránení gripov odmastiť techn. liehom, aby sa nám nové gripy na nich „nekrútili“. Namontovanie nových prevedieme podobným spôsobom, stačí ich navlhčiť vodou z vnútornej strany a pokiaľ sú „mokré“, nasadiť ich na riadidlá.

Tento proces by mal byť výrazne ľahší ako pri odstraňovaní, pretože nové gripy sú veľmi pružné a mäkké. Aby ste mali najväčšiu istotu, že sa vám gripy nebudú na riadidlách „krútiť“, výbornou voľbou je použitie lock-on gripov. Tieto gripy sa dajú pomocou hliníkových koncoviek priskrutkovať, budete tak mať istotu, že sa vám nikdy nepretočia a budú držať veľmi pevne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *