Základné náradie cyklistu

Každý bicykel obsahuje plno mechanických častí, ktoré je potrebné z času na čas ponastavovať alebo prispôsobiť našim potrebám. Nemusíme však vždy navštíviť servis, utiahnuť pár skrutiek či opraviť defekt zvládneme aj sami doma, navyše si ušetríme peniaze, ktoré by sme zaplatili v servise.

Základ cyklistického náradia by mala tvoriť sada imbusových, centrovacích a kónusových kľúčov, skrutkovače rôznych veľkostí a kliešte. Dôležité uplatnenie má kľúč na pedále a kľúč na sťahovanie kľúk či stredového zloženia . Majitelia kotúčových bŕzd využijú aj služby torxových kľúčov. Svoje miesto si nájde aj nitovačka reťazí, pomocou ktorej ľahko spojíte pretrhnutú reťaz a nástroje potrebné na výmenu plášťa: montpáky. Náročnejší užívatelia radi využívajú aj služby momentového kľúča.

Niektoré bicykle môžu mať aj neštandartné skrutky a matice, preto je dobré disponovať aj kľúčmi na ne. Výborným pomocníkom pri opravovaní a nastavovaní bicykla je špeciálny stojan, ktorý spoľahlivo poslúži, aby sa vám bicykel pri manipulácii nepohol a vy ste sa tak mohli naplno venovať práci.

Veľmi vhodné je zaobstarať si „multikľúč“, ktorý funguje na princípe vreckového noža, jeho váha býva veľmi nízka, avšak za vyššiu cenu(od 5eur a viac). Obsahuje niekoľko základných najpoužívanejších nástrojov. V kombinácii so sadou na lepenie defektu a pumpou je výborným riešením, ako mať na cyklotrasách istotu, keď sa nám niečo náhodou prihodí, budeme si s tým vedieť poradiť.

Vo všeobecnosti platí, čím kvalitnejšie a drahšie cyklistické náradie kúpite, tým dlhšia je jeho životnosť. Lacné náradie sa neodporúča kupovať, pretože často neznesie tvrdšie zaobchádzanie a jeho služby po pár použitiach ľahko vypovedajú. Preto je lepšie zainvestovať a kúpiť kvalitné náradie, ako každú chvíľku vymieňať a kupovať lacné „šmejdy“.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *