Zdravotné benefity cyklistiky

Ak si chceme udržať pevné zdravie a chceme byť fit, mali by sme byť fyzicky aktívni. Pretože pravidelná fyzická aktivita napomáha organizmu vyhýbať sa civilizačným ochoreniam, akými sú obezita, cukrovka, hypertenzia, nádorové, či kardiovaskulárne ochorenia.

Pravidelné bicyklovanie môže zlepšiť fyzické i duševné zdravie a patrí medzi tie najvhodnejšie spôsoby akými sa dajú redukovať zdravotné problémy súvisiace so sedavým spôsobom života. Jazdu na bicykli si môžu zamilovať ľudia každej vekovej kategórie, či už deti, dospelí alebo dôchodcovia a taktiež zdatní ľudia alebo ľudia so zdravotným postihnutím, pokiaľ majú to správne vybavenie.

Existuje viacero zdravotných benefitov, ktoré nám poskytuje pravidelná cyklistika. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich:

  • prevencia voči ochoreniam
  • lepšia hodnota krvného tlaku u pacientov s hypertenziou
  • ovplyvňuje pomer HDL-cholesterolu a LDL-cholesterolu
  • zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi
  • lepšia pohyblivosť kĺbov
  • zvýšená svalová sila a pružnosť
  • silnejšie kosti, bedrové a kolenné kĺby
  • lepšie držanie a koordinácia tela
  • lepší duševný zdravotný stav, zmiernenie stresu, depresie a úzkosti

Jazdenie na bicykli je dobrý spôsob ako si budovať vytrvalosť, znížiť hmotnosť spaľovaním telesného tuku, ak sa vykonáva pravidelne a v kombinácii so správnou výživou. Vo všeobecnosti sa považuje za pohodlnú formu cvičenia, pri ktorej si môžeme meniť čas a intenzitu bicyklovania. Táto činnosť nám môže poskytnúť vysokú úroveň fyzickej kondície.

Bicyklovanie je činnosť, ktorá nezahŕňa iba posilňovanie nôh, ale do pohybu je zapojená každá časť tela. Pravidelná cyklistika stimuluje a zlepšuje krvný obeh, funkciu nášho srdiečka, pľúc a posilňuje náš imunitný systém.

Vedci zo Stanfordskej univerzity zistili, že pravidelné jazdenie na bicykli môže ochrániť našu pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia a spomaľuje príznaky starnutia. Dermatológ Dr. Christopher Rowland Payne vysvetľuje, že prostredníctvom cvičenia je prísun kyslíka a živín do kožných buniek efektívnejší. A takýto typ cvičenia vytvára vo vnútri tela ideálne prostredie pre tvorbu kolagénu.

Ďalšie výskumy dokázali, že pravidelná aktívna jazda na bicykli upravená o 5 % kardiorespiračných zdatností z cyklistiky môže viesť k zlepšeniu výsledkov až o 15 % v psychologických testoch. Je to kvôli tomu, že jazdou na bicykli sa pomáhajú vytvárať nové mozgové bunky v hipokampe, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri konsolidácií informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäte a priestorovej orientácií.

No a toto sú len niektoré zo zdravotných prínosov pre organizmus, ktoré môže bicyklovanie priniesť. Samozrejme týchto benefitov pre naše zdravie existuje oveľa viac. Ale jedno je isté, že príjemná cyklistika je ideálna pre každého, kto sa chystá obohatiť svoj zdravší životný štýl.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *